KLUCZ SUKCESU dla dr. inż. Pawła Bielskiego
Podczas XXIX Sympozjum CHEMIA 2023 wręczono nagrodę wydawnictwa BMP - Klucz Sukcesu. Tym razem wyróżnienie trafiło do dr.inż. Pawła Bielskiego. Nagroda została przyznana za działania na rzecz rozwoju polskiego przemysłu chemicznego. Laudację wygłosił prof. Jacek Kijeński - laureat tej nagrody.
Klucz Sukcesu to statuetka, którą redakcja magazynu „Chemia Przemysłowa" i portalu kierunekchemia.pl przyznaje osobom, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju polskiej chemii. Podczas XXIX Sympozjum CHEMIA 2023 wyjątkową statuetkę otrzymał Paweł Bielski, dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Chemii Przemysłowej. Laudację wygłosił prof. Jacek Kijeński z Politechniki Warszawskiej.
LAUDACJA:
Od początku kariery zawodowej Człowiek polskiego przemysłu chemicznego poznał słodko-gorzki smak praktyki, ale boiskiem w zawodowym meczu życia, gdzie sprawdza się najlepiej i działa najbardziej efektywnie są obszary strategii i rozwoju.
Absolwent Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej najlepszej polskiej uczelni technicznej – Politechniki Warszawskiej. Wydziału, którego wizję budowali jeszcze w czasach jedności z Wydziałem Chemicznym profesorowie Stanisław Bretsznajder i Janusz Ciborowski. Oni wraz z następcami Ryszardem Pohoreckim, Stanisławem Wrońskim, czy Leonem Gradoniem zdefiniowali postać współczesnej inżynierii procesowej.
Alma Mater poprzez kontakt z wybitnymi wykładowcami i udział w procesie kształcenia według nowoczesnych, stale aktualizowanych programów nauczania dała mu fundament do indywidualnego rozwoju i gotowość do realizacji od zaraz życiowej ścieżki kariery. Wykorzystał tę szansę, jego pierwszym miejscem działalności zawodowej było Studium Doktoranckie Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, w ramach którego obronił rozprawę doktorską, której promotorem był prof. Ryszard Pohorecki.
Swoją wdzięczność Uczelni wyraża dziś działając aktywnie jako wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół
Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, a przede wszystkim jako członek Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia przy Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW.
Beneficjent niniejszej laudacji pracując w Politechnice Warszawskiej miał okazję wziąć udział w opracowaniu kolejnej generacji legendarnej polskiej technologii Cyclopol (Cyclopol bis), której pierwotna wersja opracowana została pod kierunkiem prof. Stanisława Ciborowskiego w Instytucie Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego. Często mówimy o zawiłościach ludzkich losów, ale w wielu z nich (przynajmniej tych Wybranych): wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Oto bowiem, produkcja kaprolaktamu, której częścią jest Cyclopol, to sztandarowy proces w Puławach i Grupie Azoty, z którymi związki Laureata były znaczące przez szereg lat, a obecnie jest on Dyrektorem Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej.
Zanim jednak mógł wpływać w istotny sposób na strategie i rozwój Zakładów Azotowych Puławy SA, a potem całej grupy kapitałowej, mógł hartować swoje kompetencje zawodowe w Mennicy Metale Szlachetne na stanowisku Dyrektora Handlu i Marketingu. W Mennicy proces uszlachetniania jego sylwetki zawodowej rozpoczął się pod kierunkiem prezesa – Ireneusza Marciniaka, innego spełniającego istotną role w polskim przemyśle chemicznym absolwenta Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW.
Kolejnym etapem rozwoju kariery zawodowej były Puławy. W Zakładach Azotowych Puławy SA w latach 2009-2013 pełnił funkcje Dyrektora Pionu Strategii i Rozwoju, a do jego zadań należało m.in. formułowanie kierunków rozwoju spółki, wspieranie jej Zarządu w budowaniu i realizacji strategii biznesowej, zarządzanie całokształtem działań w zakresie strategii i rozwoju, dostosowanie struktury organizacyjnej firmy do wyzwań i zadań we zarządzanym obszarze, a także kierowanie kluczowymi projektami międzynarodowymi.
W 2014 r. Laureat został powołany na stanowisko Dyrektora Departamentu Korporacyjnego Strategii i rozwoju Grupy Azoty SA. W ramach realizacji zadań związanych z wspieraniem Zarządu w budowaniu i wdrażaniu strategii biznesowej doprowadził do powstania „Strategii Grupy Azoty 2014-2020. Operacjonalizacja” i prowadził nadzór nad jej wykonaniem.
W roku 2016 w wyniku wygrania konkursu na stanowisko Dyrektora Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego wstąpił na wyższy stopień menagementu rozwojem, wracając do jego naukowych źródeł. Wybitny menadżer rozwoju z przemysłu przeniósł swoją wiedzę i wyjątkowe doświadczenia do sfery nauki stosowanej, ciągle w naszej rzeczywistości niedocenianej i traktowanej po macoszemu. Przy zachowaniu oczywiście odpowiednich proporcji i w trochę innej sekwencji zdarzeń, kariera Laureata przypomina drogę kariery mojego życiowego guru prof. Edwarda Grzywy.
Jako osoba związana z IChP od początku lat osiemdziesiątych XX w. i były jego Dyrektor mogę stwierdzić, że Laureat sprawdza się w nowej roli znakomicie. Kreatywny, rzutki, konsekwentny, gdy trzeba bezkompromisowy, świadomy, że jutro zaczyna się dziś.
Po przeprowadzeniu racjonalizacji podejmowanych zadań, dostosowaniu do nich struktur Instytutu podjął trudne wyzwanie rozszerzenia jego profilu badawczego przez włączenie zmierzających do upadku ekonomicznego Instytutu Farmaceutycznego i Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków.
To zadanie niezwykle trudne, bo trudności ekonomiczne mają zwykle swoje źródło nie tylko w dysfunkcjach organizacyjnych, ale przede wszystkim w dostosowaniu profilu badawczego do oczekiwań i wymagań rynku.
W grudniowym numerze Chemika z 2016 roku przedstawiłem monografię Semper Fidelis 100 lat misji i działalności instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego. Zakończyłem ją słowami: „Jubileusz 100-lecia Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego, flagowego okrętu badań stosowanych dla przemysłu chemicznego zbiega się z kolejną zmianą wachty na jego mostku. Panu dr inż., Pawłowi Bielskiemu, który właśnie przejął stery życzę spokojnego morza i dotarcia do najdalszych portów – wyzwań gospodarki opartej na chemii”.
Porty wciąż daleko, ale przecież nasze życie podróżą jest. Panie Dyrektorze, Pawle – życzę Ci, aby Klucz Sukcesu, który dziś Ci wręczymy w uznaniu tego, co było dotąd, otworzył nowe szlaki na znane morza, a może też na te, które dopiero poznamy. Dobrych Wiatrów.
***
XXIX Sympozjum Naukowo-Techniczne CHEMIA 2023 odbywa się w dniach 31 stycznia – 1 lutego w Płocku. Organizatorem wydarzenia jest BMP Sp. z o.o. Rolę Honorowego Gospodarza pełni PKN ORLEN S.A.
Komentarze