Grupa Azoty analizuje możliwości inwestycji dekarbonizacyjnych z amerykańskimi partnerami
Dla Grupy Azoty jednym z istotniejszych obszarów kosztowych jest m.in. amoniak. Obejmuje on zarówno koszty wytwarzania, surowca, jak również te związane z jego emisyjnością. To główny powód, dla którego Grupa Azoty dąży do nawiązania współpracy z największymi podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie zdekarbonizowanego amoniaku w USA. Docelowo może to umocnić Grupę Azoty na unijnym rynku producentów nawozów, a także wesprzeć projekty dekarbonizacyjne prowadzone w ramach Zielonej Strategii Grupy. Wstępny kierunek działań w tym obszarze był omawiany podczas zorganizowanej przez Grupę Azoty konferencji US GULF COAST - CENTRAL EUROPE COOPERATION IN CLEAN HYDROGEN, która odbyła się 2 listopada w Warszawie. W wydarzeniu, które jest pierwszą tego typu inicjatywą w Europie, wzięli udział przedstawiciele kluczowych europejskich firm nawozowych oraz podmioty prowadzące działalność w zakresie zdekarbonizowanego amoniaku w USA. Podczas konferencji prowadzono rozmowy zmierzające do podpisania porozumień w zakresie dalszej współpracy.
Największym wyzwaniem dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej jest osiągnięcie zerowej emisyjności netto. Przy czym to wyzwanie, na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy nabrało jeszcze większego znaczenia, w szczególności dla sektora energochłonnego jakim jest produkcja wodoru, czy amoniaku. Od początków pandemii Covid19 oraz agresji Rosji na Ukrainę rynek charakteryzuje się dużą zmiennością cen surowców i produktów oraz rosnącymi obciążeniami środowiskowymi wynikającymi z Europejskiej Polityki Klimatycznej. Po drugiej stronie na rynku europejskim obserwujemy niewspółmiernie niskie do ponoszonych nakładów ceny końcowych produktów. Otoczenie geopolityczne i gospodarcze ostatnich trzech lat potęguje wyzwania, a wieloletnie doświadczenie wskazuje, że aby osiągać lepsze wyniki, konieczne jest planowanie i podejmowanie działań w celu uzyskiwania przewag konkurencyjnych.
Europa Środkowa jest obecnie kluczowym regionem dla produkcji amoniaku w Unii Europejskiej odpowiadającym za prawie 40% całej produkcji unijnej. Ponad dwudziestu pięciu producentów nawozów, prowadzących działalność w ponad piętnastu dużych zakładach produkcyjnych w tym regionie stanowi o bezpieczeństwie żywnościowym Europy Środkowej, a także całej Unii Europejskiej.
Grupa Azoty ma świadomość, że osiągnięcie zaplanowanej przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. wymaga fundamentalnych inwestycji w technologie zero- i niskoemisyjne mające zapewnić produkcję amoniaku, charakteryzującego się obniżonym poziomem emisyjności względem amoniaku produkowanego z wykorzystaniem paliw kopalnych. Inwestycje te są kluczowe dla osiągnięcia oczekiwanych przez UE celów nakładanych na sektor nawozowy, określających udział wykorzystania wodoru, amoniaku odnawialnego w dotychczasowej produkcji wodoru oraz zmniejszenia nakładów finansowych na zakup uprawnień do emisji w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Należy również pamiętać o uwarunkowaniach Polski do wytwarzania energii z OZE, której potrzeba cztero- a nawet pięciokrotnie więcej, niż w konwencjonalnej metodzie wytwarzania amoniaku opartej na gazie.
W odpowiedzi na wyzwania stawiane przez politykę klimatyczną UE, Grupa Azoty dąży do nawiązania ścisłej współpracy z podmiotami ze Stanów Zjednoczonych w zakresie wspólnych inwestycji dekarbonizacyjnych oraz importu czystego amoniaku. Należy pamiętać, że Stany Zjednoczone – będące trzecim największym światowym producentem amoniaku - posiadają ogromne doświadczenie w zakresie infrastruktury wytwórczej oraz transportowej amoniaku z ponad 3 tysiącami kilometrów rurociągów do jego transportu, ponad 10 tysiącami magazynami amoniaku oraz infrastrukturą portową zdolną do jego eksportu.
Komentarze