Partner serwisu
15 kwietnia 2024

IO-Link i moneo: jak nowe standardy komunikacyjne Przemysłu 4.0 zmieniają obszar automatyzacji?

Kategoria: Aktualności

Nowe standardy komunikacyjne odgrywają kluczową rolę dla Przemysłu 4.0, umożliwiając m.in. efektywne monitorowanie parametrów produkcji czy redukcję częstotliwości usterek. Mowa zarówno o urządzeniach, jak i oprogramowaniu. Warto zapoznać się przede wszystkim ze standardem IO-Link, którego komponenty można konfigurować z platformą moneo.

IO-Link i moneo: jak nowe standardy komunikacyjne Przemysłu 4.0 zmieniają obszar automatyzacji?

Większa wydajność, oszczędność kosztów i łatwa konfiguracja, czyli IO-Link w pigułce

Czym jest IO-Link? To rozbudowany, zaawansowany standard komunikacyjny, który umożliwia szybkie przesyłanie danych między urządzeniami, czujnikami i oprogramowaniem. Sprawny transfer informacji ma kluczowe znaczenie w obszarze Przemysłu 4.0, gdzie analiza danych i efektywne zarządzanie odgrywają coraz ważniejszą rolę z uwagi na możliwość zwiększenia wydajności procesów. Sensory i inne komponenty z systemem IO-Link otwierają szereg możliwości przed przedsiębiorstwami przemysłowymi, które dzięki rozwiązaniom tego typu mogą liczyć m.in. na zdalny dostęp do parametrów czujnika, mierzenie różnych wartości z poziomu jednego urządzenia czy wysoką dokładność mierzonych wartości.

Korzyści z wdrożenia standardu IO-Link można zaobserwować w wielu sektorach przemysłu – z takich systemów korzystają m.in. przedsiębiorstwa działające w obszarze automatyki i robotyki czy producenci maszyn. Jak pokazują wyniki klientów firmy ifm, którzy zdecydowali się na skorzystanie z tego typu rozwiązań, w realnych warunkach jest to nawet 15%–35% redukcji kosztów i wzrost wydajności od 20% do aż 60%. Dane zostały zebrane poprzez porównanie rezultatów produkcji w stosunku do wcześniej stosowanych systemów z równoległym okablowaniem czujników. Główną przewagą IO-Link w porównaniu z innymi rozwiązaniami o podobnym zastosowaniu jest krótszy czas montażu, który jednocześnie łączy się z łatwiejszą integracją i mniejszym zapotrzebowaniem na dodatkowe komponenty. Technologia IO-Link jest niezależna od magistrali obiektowej i sterownika – to wspólne dzieło różnych producentów czujników i urządzeń przemysłowych, dzięki czemu można liczyć na pełną kompatybilność i łatwą obsługę nawet przy rozwiązaniach od różnych dostawców.

Z czego składa się system IO-Link?

W przypadku IO-Link główne składowe systemu obejmują przede wszystkim komponenty typu master IO-Link: są to centralne bramki komunikacyjne, do których podłącza się czujniki, sterowniki i moduły. Niezbędne będą także przewody (5-żyłowe lub 3-żyłowe, nieekranowane). Ostatnim, niezwykle istotnym elementem tej układanki jest oprogramowanie. Odpowiednio dobrana platforma pozwala skutecznie zarządzać komponentami systemu. Zarówno urządzenia, jak i software można znaleźć m.in. w ofercie firmy ifm, która stanowi zaufanego dostawcę propozycji zgodnych ze standardem IO-Link – mastery w automatyce przemysłowej i inne komponenty z asortymentu tej marki mogą być konfigurowane z poziomu dedykowanego oprogramowania moneo.

Nowe standardy komunikacyjne a Przemysł 4.0

Zaawansowane rozwiązania z zakresu komunikacji, takie jak standard IO-Link, mają spory wpływ na rozwój Przemysłu 4.0. Wynika to przede wszystkim z usprawnienia obszaru automatyzacji poprzez zapewnienie dostępu do precyzyjnych danych z czujników, dostępnych w czasie rzeczywistym. Co więcej, wcześniej ustalone parametry mogą być sprawnie przesłane do sensorów już w fazie rozruchu maszyny. Ważną zaletą jest też możliwość zdalnej optymalizacji procesu przez ustawianie parametrów na sterowniku i przejrzysty dostęp do czujników. Wszystko to przekłada się na jeszcze sprawniejszy rozwój koncepcji Przemysłu 4.0, w której automatyka i inteligentne systemy odgrywają bardzo istotną rolę pod względem zwiększenia wydajności produkcji oraz redukcji ryzyka usterek i awarii.

Poznaj możliwości pakietu moneo configure free

W ramach oferty firmy ifm, jednego z wiodących dostawców rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej, można znaleźć nie tylko urządzenia, lecz także dedykowane oprogramowanie. Do obsługi systemu IO-Link doskonale sprawdzi się platforma moneo, a dokładniej – pakiet moneo configure free. To rozbudowane narzędzie do inteligentnego zarządzania parametrami czujników i innych urządzeń. W zależności od potrzeb można skorzystać z możliwości osobnego ustawienia wartości dla poszczególnych masterów lub przygotować centralny zestaw parametrów.

Korzystając z moneo, można sprawnie obsłużyć nie tylko czujniki i urządzenia firmy ifm, lecz także sprzęty innych producentów. Tak duża wszechstronność wynika z zastosowania bazy IODD, która zapewnia spójny schemat danych do obsługi urządzeń IO-Link. Wszystko to sprawia, że standard produkcji wchodzi na jeszcze wyższy poziom z uwagi na przyspieszenie procesów, ograniczenie błędów i redukcję kosztów. To kluczowe korzyści dla każdego przedsiębiorstwa przemysłowego. Tego typu nowoczesne rozwiązania to podstawa Przemysłu 4.0 – warto zajrzeć na stronę ifm, by dowiedzieć się więcej o oferowanych urządzeniach i platformie moneo.

 

 

źródło: Artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ