Partner serwisu
28 marca 2025

Ochrona przestrzeni powietrznej przed dronami

Kategoria: Aktualności

Projekt dr inż. Agnieszki Wielgus z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów wśród pomysłów wybranych do finansowania w ramach NATO Chief Scientist Grants. Nasza badaczka zaproponowała wykorzystanie m.in. sztucznej inteligencji w ochronie przestrzeni powietrznej.

Ochrona przestrzeni powietrznej przed dronami

Organizowany po raz pierwszy przez NATO Science & Technology Organization program ma m.in. wspierać doskonałość w badaniach naukowych i technologicznych, przyciągać utalentowanych naukowców do działań organizacji w zakresie naukowo-technicznym oraz promować działania badawcze, które zwiększają i wykorzystują możliwości i programy naukowo-techniczne państw zrzeszonych w NATO.

Do organizatorów wpłynęło w sumie 231 wniosków, a granty otrzymało ostatecznie dziewięć osób, które podzielą się nagrodą w wysokości 400 tys. euro na rozwój swoich badań. Wśród laureatów i laureatek znalazła się dr inż. Agnieszka Wielgus z Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów na W12.

– Ochrona przestrzeni powietrznej przed dronami jest tematem ważnym, szczególnie teraz, ze względu na sytuację geopolityczną na świecie. Trwają właśnie wojna w Ukrainie pokazuje, że drony stanowią jedną z podstawowych broni na polu walki. Tematyka mojego projektu stanowi rozwinięcie zawiązanej wcześniej współpracy z Politechniką Warszawską – mówi dr Wielgus.

Nasza badaczka wyjaśnia, że jej pomysł obejmuje wykorzystywanie algorytmów metaheurystycznych, w tym algorytmów kwantowych, w problemie ochrony przestrzeni powietrznej i składa się z dwóch zadań.

Pierwszym jest wykorzystanie metod uczenia maszynowego, klasyfikatorów, z parametrami jądra zoptymalizowanymi przy pomocy algorytmów kwantowych. Używane są do klasyfikacji małych bezzałogowych statków powietrznych UAV (ang. unmanned aerial vehicle) na podstawie ich sygnatur mikro-Dopplerowskich.

–  Drugim zadaniem, którym zajmę się w projekcie, będzie opracowanie specjalnego systemu wspierającego rozmieszczenie radarów na określonym terenie – mówi dr Wielgus. – Efektem prowadzonych prac będą algorytmy, oprogramowanie oraz publikacje.

W prowadzenie badań zaangażowana będzie również dr inż. Urszula Libal z Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów na W12 oraz dr inż. Karol Abratkiewicz z Zespołu Technik Radiolokacyjnych Politechniki Warszawskiej, specjalista od radarów, który będzie realizował część pomiarów.

W projekcie, który potrwa do listopada 2025 r., udział weźmie także dwóch studentów z Politechniki Wrocławskiej.

Pełną listę laureatów programu można znaleźć na stronie NATO S&T.

źródło: Politechnika Wrocławska
fot. Politechnika Wrocławska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ