Europa potrzebuje skutecznych narzędzi wspierających dekarbonizację przemysłu
27 marca 2025 r. Brukseli odbyło się pierwsze posiedzenie Rady ds. Środowiska pod przewodnictwem polskiej prezydencji. Ministrowie omówili środowiskowe aspekty paktu na rzecz czystego przemysłu (Clean Industrial Deal), globalną politykę ekologiczną oraz wpływ rosyjskiej inwazji na stan środowiska w Ukrainie.

Poruszone zostały także tematy unijnego systemu handlu emisjami (ETS) oraz potrzeby skuteczniejszego mechanizmu dostosowywania cen emisji na granicach (CBAM).
Pakt na rzecz czystego przemysłu
Ministrowie rozpoczęli obrady od dyskusji na temat środowiskowych aspektów paktu na rzecz czystego przemysłu, przedstawionego przez Komisję Europejską 26 lutego 2025 roku. Pakt ma pełnić rolę wspólnej mapy drogowej wspierającej konkurencyjność i dekarbonizację w UE.
Rozmowy koncentrowały się na sposobach wspierania unijnego przemysłu w utrzymaniu konkurencyjności przy jednoczesnym dążeniu do neutralności klimatycznej. Ministrowie uznali pakt na rzecz czystego przemysłu za solidną podstawę do dalszej debaty.
Wszyscy zgadzamy się, że Europa potrzebuje skutecznych narzędzi wspierających dekarbonizację europejskiego przemysłu. Clean Industrial Deal może wzmocnić konkurencyjność UE, jednocześnie promując czyste technologie i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dzisiejsza dyskusja miała kluczowe znaczenie dla identyfikacji inicjatyw, które mogą uczynić dekarbonizację potężnym motorem wzrostu dla europejskich przedsiębiorstw. - powiedziała Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska.
Globalna polityka środowiskowa
Podczas sesji popołudniowej gościem obrad była Inger Andersen, Zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ i Dyrektor Wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP). Ministrowie wymienili z nią poglądy na temat globalnej polityki środowiskowej, koncentrując się m.in. na sposobach wspierania współpracy w celu lepszej realizacji wielostronnych porozumień.
Omówili również trwające negocjacje nad globalnym traktatem w sprawie plastiku oraz działania niezbędne do zapewnienia ich pomyślnego zakończenia.
Wpływ rosyjskiej inwazji na stan środowiska w Ukrainie
Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy, Svitlana Hrynczuk, przedstawiła unijnym ministrom informacje dotyczące wpływu rosyjskiej inwazji na stan środowiska w Ukrainie. Ministrowie zobowiązali się do wspólnych działań na rzecz dekontaminacji i odbudowy zdrowego środowiska w Ukrainie w nadchodzących latach.
Największe straty [w Ukrainie] to te, które bezpośrednio dotykają ludzi i obywateli, ale dobrze wiemy, że wojna ma poważne konsekwencje dla środowiska. Skażenie wody i gleby stanowi ogromne zagrożenie dla istnień ludzkich - podkreśliła Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska RP.
Pozostałe tematy
Francja przedstawiła informacje na temat mechanizmów stabilizacji cen uprawnień w unijnym systemie handlu emisjami (ETS). Z kolei Włochy, Francja i Słowacja zwróciły uwagę na potrzebę skuteczniejszego mechanizmu dostosowania cen emisji na granicach (CBAM) w celu zapewnienia konkurencyjności i dekarbonizacji europejskiego przemysłu.
Komentarze