O AI w gospodarce
– Polska ma duże szanse rozwojowe pod względem technologii i innowacji. Mamy w tym zakresie kilka znakomitych ośrodków akademickich cieszących się uznaniem na rynku międzynarodowym. Jest wśród nich Uniwersytet Warszawski – powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak podczas spotkania w AI House. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, kanclerz Robert Grey i prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki uczestniczą w wydarzeniach towarzyszących Światowemu Forum Ekonomicznemu w Davos.
21 stycznia prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, wystąpił podczas tzw. okrągłego stołu w AI House „Geopolitics Meets AI: What Now?”, dotyczącego sposobów przekształcania globalnej dynamiki władzy przez sztuczną inteligencję.
– Spotkanie dotyczyło próby określenia wpływu sztucznej inteligencji na równomierny rozwój gospodarczy i wykorzystanie szans rozwojowych. W tym kontekście podkreśliłem, że Polska ma duże szanse, jeśli chodzi o rozwój technologii i innowacji. Mamy w tym zakresie kilka znakomitych ośrodków akademickich cieszących się uznaniem na rynku międzynarodowym. Jest wśród nich Uniwersytet Warszawski, jest środowisko warszawskie, krakowskie, wrocławskie i poznańskie. Warto zatem wspierać rozwój zarówno AI, jak i procesów jej wykorzystania w nauce oraz biznesie z zachowaniem wysokiego stopnia moralności i etyki – powiedział rektor UW.
Polish Business Hub
UW jest także partnerem Polish Business Hub w Davos – przestrzeni pozwalającej na prezentowanie roli biznesu w kształtowaniu globalnego postępu gospodarczego i społecznego. W tym roku odbywa się pod hasłem „Shaping partnerships and empowering ideas”, podkreślając czołową rolę sektora prywatnego w promowaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego.
21 stycznia rektor UW i Robert Grey, kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego, uczestniczyli w spotkaniu w formule okrągłego stołu pt. „AI Business Edge: Harnessing LLMs for Innovation and Growth – roundtable by Hewlett Packard Enterprise” w Polish Business Hub.
– W Polish Business Hub odbyło się interesujące spotkanie i dyskusja z wybitnym ekspertem Jonasem Andrulisem z Aleph Alpha na temat stanu zaawansowania rozwoju i możliwości wykorzystania LLM do generowania tekstu oraz realizacji zadań związanych z przetwarzaniem języka naturalnego. Dyskusja oparta była nie tylko na założeniach teoretycznych, ale też na wykorzystaniu elementów i doświadczeń praktycznych, także tych związanych z wykorzystaniem ChatGPT. Jonas Andrulis w sposób czytelny, a jednocześnie bardzo praktyczny objaśniał możliwości wykorzystania LLM w codziennej działalności gospodarczej związanej np. z usługami, energetyką czy mediami – mówi rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak.
– LLM transformują edukację, umożliwiając spersonalizowane nauczanie, usprawniając zadania administracyjne i wspierając nowoczesne badania naukowe. Uniwersytety z pewnością wykorzystają LLM do zapewniania wsparcia w nauce poprzez AI, czyniąc edukację bardziej inkluzywną i efektywną. Modele te mogą również wspomagać analizę danych i syntezę wiedzy, co przyspieszy badania akademickie i innowacje, a także przyczyni się do wzrostu przedsiębiorczości – dodaje Robert Grey, kanclerz UW.
Rektor UW wziął też udział w panelu „Beyond algorithms: how AI is transforming industries and society”.
– Rozwój sztucznej inteligencji zwiększa możliwości zastępowalności człowieka przez roboty, umożliwia zwiększenie rentowności, a tym samym produktywności i zyskowności. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie stanowiska pracy będą mogły być zastępowane. Sztuczna inteligencja nie buduje jeszcze strategii firm, nie pozyskuje środków finansowych na jej realizację, nie wymyśla nowych produktów i nie plasuje ich na rynku. Może natomiast poza powtarzalnymi czynnościami dokonywać np. analizy dużych baz danych – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, dodając: – Sztuczna inteligencja może także powodować atomizację społeczeństwa, a nawet generować informacje, które nie muszą być prawdziwe. Trzeba o tym pamiętać i przygotowywać społeczeństwo do odpowiednio rozsądnego korzystania z osiągnięć oraz możliwości, które daje rozwój sztucznej inteligencji. Uniwersytet Warszawski dobrze wpisuje się w tę działalność. Z jednej strony kształci bowiem znakomitych programistów i osoby współtworzące AI na poziomie światowym, a z drugiej edukuje zarówno studentów, jak i osoby spoza środowiska akademickiego na potrzeby pełnego i bezpiecznego wykorzystania AI.
Podczas Polish Business Hub kanclerz Robert Grey uczestniczył w dwóch spotkaniach dotyczących efektywnego rozwoju start-upów oraz zmian społeczno-gospodarczych dokonywanych z użyciem AI.
– AI dynamicznie zmienia świat nauki i biznesu, a uczelnie muszą odważnie i aktywnie uczestniczyć w tej transformacji. Kluczowe jest tworzenie środowiska sprzyjającego przedsiębiorczości, gdzie interdyscyplinarna edukacja, współpraca z przemysłem i wsparcie komercjalizacji badań stają się fundamentami innowacji. AI już teraz rewolucjonizuje sposób, w jaki uczymy, badamy i wdrażamy nowe technologie. Obserwujemy coraz wyraźniejsze zacieranie granic między akademią a biznesem. Coraz więcej uczelni wdraża elastyczne modele wspierające spin-offy i start-upy, co umożliwia naukowcom i studentom przekształcanie badań w realne rozwiązania rynkowe. AI odgrywa w tym procesie kluczową rolę, nie tylko jako przedmiot badań, ale także jako narzędzie personalizujące edukację do aktualnych potrzeb rynku – mówi kanclerz UIW, dodając: – Patrząc w przyszłość, uniwersytety mogą stać się żywymi laboratoriami AI, gdzie technologie będą testowane w rzeczywistym środowisku. Inteligentne zarządzanie budynkami, autonomiczne systemy transportu czy zaawansowane rozwiązania energetyczne to nie tylko wizja przyszłości, ale kierunek, w którym uczelnie mogą aktywnie podążać. To nie tylko miejsca nauki, ale także innowacyjne ekosystemy – autonomiczne kampusy, które same stają się częścią technologicznej rewolucji.
Komentarze