Jednostki straży pożarnej zasilane czystą energią dzięki panelom słonecznym EDP
Po zeszłorocznej powodzi EDP ogłosiło, że dostarczy panele fotowoltaiczne oraz agregaty prądotwórcze dla wybranych pięciu Komend Powiatowej Straży Pożarnej. Zainstalowane systemy już produkują czystą energię.

EDP, światowy lider w dziedzinie energii odnawialnej i transformacji energetycznej, zainstalowało systemy fotowoltaiczne oraz agregaty prądotwórcze w wybranych jednostkach straży pożarnej działającym na południu Polski. Inicjatywa jest wyrazem wdzięczności za wysiłki strażaków podczas ubiegłorocznej powodzi oraz krokiem w kierunku zwiększenia ich samodzielności energetycznej na wypadek przyszłych sytuacji kryzysowych.
Systemy fotowoltaiczne EDP już produkują energię dla jednostek PSP, zapewniając im zdecydowanie większą samodzielność energetyczną. Fotowoltaika umożliwia jednostkom funkcjonowanie w ciągu dnia, wykorzystując energię słoneczną, natomiast przekazane agregaty prądotwórcze zapewniają zasilanie w nocy lub w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na energię. Dzięki temu jednostki PSP mogą sprawniej i szybciej udzielać pomocy, zwłaszcza podczas awarii sieci elektrycznej.
Jednostki straży pożarnej objęte wsparciem zostały wybrane we współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej, aby pomoc trafiła tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.
"Chcemy nie tylko wyrazić uznanie dla poświęcenia i determinacji strażaków, ale także wyposażyć ich w narzędzia, które pozwolą działać jeszcze skuteczniej w przyszłości. Instalacje fotowoltaiczne zwiększają niezależność energetyczną, która jest niezbędna w sytuacjach kryzysowych," – dodaje Bruno Cunha, Managing Director EDP Client Solutions’ w Polsce.
Wsparcie na rzecz jednostek straży pożarnej jest odpowiedzią na zmiany klimatu i rosnące ryzyko wystąpienia ekstremalnych zjawisk atmosferycznych oraz klęsk żywiołowych. Pomoc trafiła do trzech jednostek w województwie dolnośląskim (Ząbkowice Śląskie, Nowa Ruda, Wołów) oraz po jednej jednostce w województwach opolskim (Głuchołazy) i śląskim (Bielsko-Biała).
Łączna moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych wynosi blisko 50 kWp, co znacząco zwiększa samowystarczalność energetyczną tych placówek, szczególnie istotną podczas akcji ratunkowych w trudnych warunkach. Dodatkowe agregaty prądotwórcze zapewniają niezależne źródło zasilania w sytuacjach awaryjnych.
Komentarze