Partner serwisu
24 września 2014

Woda i Ścieki w Przemyśle już za nami

Kategoria: VIII Konferencja Woda i ścieki w przemyśle

Po raz ósmy przedstawiciele przemysłu spotkali się, by rozmawiać o głównych problemach związanych z gospodarką wodno-ściekową. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w Gdańsku-Sobieszewie, a Honorowym Gospodarzem spotkania była Grupa LOTOS.

Woda i Ścieki w Przemyśle już za nami

Prezes wspomniał również o planowanych inwestycjach m.in. instalacji koksowania, jak również tych już zrealizowanych – Programu 10+, które będzie można zobaczyć na wycieczce zaplanowanej na jutrzejszy dzień.

VIII Konferencja Naukowo-Techniczna Woda i Ścieki w Przemyśle zgromadziła blisko 100 przedstawicieli przemysłu, a wśród nich kadrę inżynieryjno-techniczną zakładów chemicznych, energetycznych, ciepłowniczych, kierowników zakładów gospodarki wodno-ściekowej, głównych energetyków, przedstawicieli uczelni, instytutów naukowych, biur projektowych oraz firmy, które zaprezentowały rozwiązania niezbędne do funkcjonowania nowoczesnego zakładu. W trakcie konferencji przedstawiono 23 referaty.

Podczas uroczystego otwarcia Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu Grupy LOTOS S.A. powitał wszystkich uczestników konferencji: – Spotykamy się w pięknym otoczeniu, aura z pewnością sprzyja wymianie doświadczeń z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Każdy stara się, aby w paliwie było jak najmniej wody – bo to jej niewątpliwie szkodzi, ale gospodarka wodno-ściekowa jest w każdym zakładzie – u nas tez występuje. Woda używana jest zarówno do celów energetycznych, jak i do przetwarzania ropy naftowej – podkreślił Marek Sokołowski.

Podczas sesji wprowadzającej Wiesław Butajło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku omówił możliwości finansowania ze środków Funduszu inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w zakładach przemysłowych. Z kolei Marta Barszczewska z Departamentu Zasobów Wodnych Ministerstwa Środowiska przedstawiła najważniejsze działania w tym zakresie podejmowane w ostatnich latach w Polsce, efekty tych działań oraz wyzwania na przyszłość.

Pierwszy z paneli tematycznych, który poprowadził Wojciech Blew, dyrektor ds. rozwoju technologii w Grupie Lotos S.A., dotyczył kwestii związanych z efektywnym zarządzaniem wodą w zakładzie przemysłowym. Norbert Głażewski z Grupy Lotos przedstawił kwestię związaną z redukcją związków organicznych na zużytych masach jonitowych oraz poprawą jakościową wsadu dla instalacji demineralizacji. Z kolei Grzegorz Myka z MPEC Olsztyn omówił problem ochrony środowiska podczas chemicznego płukania wymienników. Problematykę energochłonności w stacji uzdatniania wody i postępu w rozwoju membran osmotycznych do uzdatniania wody zaprezentował Jacek Grzech z EUROWATER Sp. z o.o.

Drugi panel, dotyczący nowoczesnych rozwiązań w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, poprowadziła Maria Pełda-Sypuła, radca ministra w Ministerstwie Środowiska. Adam Pilecki z Grupy LOTOS S.A. omówił główne kierunki działań w gospodarce wodno-ściekowej w perspektywie zmian legislacyjnych oraz społecznych oczekiwań wobec technologii zero zrzutów. Z kolei tematykę elektrodejonizacji i jej zastosowania w procesie uzdatniania wody do celów przemysłowych przedstawił Antonii Litwinowicz z ENERGOPOMIAR Sp. z o.o. Natomiast Karol Janczewski ze Stora Enso Narew Sp. z o.o. przedstawił referat na temat gospodarki wodno-ściekowej w przemyśle papierniczym.

Panel trzeci dotyczący oczyszczania ścieków poprowadził Piotr Glamowski z EDF Polska S.A., który przedstawił również referat o oczyszczaniu ścieków z instalacji mokrego oczyszczania spalin. Z kolei Grzegorz Stefaniak z Grupy Azoty omówił tematykę związaną z biologicznym oczyszczaniem ścieków w Zakładach Azotowych w Puławach, obejmującą kwestie od ochrony środowiska do przyrodniczego wykorzystania osadów ściekowych.

Większość z prezentacji będzie wkrótce dostępna na naszym portalu.

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ