Partner serwisu
30 stycznia 2015

Energetyka w Grupie Azoty

Kategoria: XXI Sympozjum Naukowo-Techniczne CHEMIA

– Gaz ziemny jest podstawowym surowcem w Grupie Azoty, służącym do produkcji nawozów azotowych. Grupa Azoty zużywa około 20% gazu w Polsce. Zakupy gazu są realizowane w kontraktach terminowych ( 50% ) i kontraktach spotowych. Poza zakupami gazu systemowego korzystamy też z gazu lokalnego. Kluczową kwestią  jest dla nas dywersyfikacja dostaw – mówi Zbigniew Wadach, Dyrektor Jednostki Biznesowej Energetyka w Grupie Azoty S.A.

Energetyka w Grupie Azoty

Wypowiadając się podczas XXI edycji sympozjum „Chemia 2015” (odbyło się w Płocku w dniach 21-22 stycznia) dyrektor Wadach podkreślił, że wspólny zakup energii elektrycznej realizowany jest od początku istnienia Grupy, której Spółki zużywają dziś 2,6 TWh. – Połowa zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywana jest z własnej produkcji  elektrociepłowni. Pozostała część  ( 1,3 TWh ) jest kupowana w ramach organizowanych wspólnych przetargów dla kluczowych Spółek należących do Grupy Azoty. Jesteśmy więc nie tylko konsumentami, ale i producentami energii elektrycznej. Ponadto część zakupionej energii elektrycznej odsprzedajemy odbiorcom lokalnym funkcjonującym na terenie naszych firm – wyjaśnia Zbigniew Wadach.

Co w zakresie energetyki zmieniło się po konsolidacji spółek? – Wspólne zakupy energii elektrycznej, certyfikatów pochodzenia energii elektrycznej, usług bilansowania oraz węgla  realizujemy od 2010 roku. Posiadamy bogate doświadczenia i wiedzę o rynku energii i węgla oraz umiejętności w organizowaniu grupowego zakupu. Nasza wiedza i kompetencje wzrastały w czasie konsolidacji Spółek , wykorzystujemy najlepsze praktyki handlu w  tym obszarze, korzystając z doświadczenia wszystkich Spółek. Stworzyliśmy grupę zakupową, która uzyskuje w wyniku prowadzonych przetargów, ceny poniżej cen giełdowych. Wspólne zakupy realizowane są z uwzględnieniem indywidualnych profili zapotrzebowania i warunków technicznych istniejących w poszczególnych Spółkach. Dzięki stworzeniu wspólnej grupy zakupowej, jesteśmy silnym podmiotem na rynku energetycznym z którym liczą się oferenci – podkreśla dyrektor.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ