Krystian Pater: Najefektywniej przerabiamy ropę wysokosiarkową
– Istnieją alternatywne szlaki dostaw surowca do naszych instalacji, zarówno w Płocku, jak i na Litwie i w Czechach. Obecnie zaopatrzenie PKN ORLEN odbywa się na bieżąco, zgodnie z obowiązującymi kontraktami terminowymi oraz na mocy jednorazowych umów typu spot – mówił Krystian Pater, Członek Zarządu ds. Produkcji PKN ORLEN.
Jak wylicza Prezes Pater, ropa do PKN ORLEN płynie rurociągiem „Przyjaźń”. – Ponadto mamy naftoport, rurociąg dla Czech oraz możliwość dostaw przez Triest. Jesteśmy przygotowani technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy. Jednak nie ma wątpliwości, że instalacje Koncernu najbardziej efektywnie przerabiają ropę rosyjską.– wyjaśnia Krystian Pater.
Pytany o niskie ceny ropy na światowych rynkach Pater wyjaśnia, że w największym stopniu wpłynęła na to nadwyżka popytu nad podażą. – USA z importera stały się eksporterem ropy. Jak długo będzie trwała taka sytuacja? Prognozy są różne, ale obecna sytuacja może się utrzymać nawet do końca 2015 r. Będzie to zależało od dalszej relacji popytu i podaży oraz od globalnej sytuacji geopolitycznej – podkreśla Krystian Pater.
Wypowiedzi pochodzą z debaty zorganizowanej w ramach XXI edycji sympozjum „Chemia 2015”, które odbyło się w Płocku 21-22 stycznia. Organizatorem była firma BMP, a Honorowym Gospodarzem PKN ORLEN