Współpraca Texas A&M University i Politechniki Gdańskiej
Texas A&M University i Politechnika Gdańska prowadzą zaawansowane rozmowy dotyczące współpracy. Przedstawiciele obu instytucji odbyli wideokonferencję podczas której Amerykanie zaproponowali potencjalne obszary wspólnych działań.
Wideokonferencję ze strony Politechniki Gdańskiej poprowadził prof. Jacek Mąkinia – prorektor PG ds. współpracy i innowacji. Obecni byli także przedstawiciele wszystkich wydziałów uczelni oraz prof. Jan Hupka – dyrektor Centrum Ropy i Gazu PG. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego reprezentowała Ewa Jagodzińska – kierownik Referatu Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej. W rozmowach udział wzięli także przedstawiciele Grupy LOTOS S.A. oraz Jan Kozłowski, przewodniczący Konwentu PG. Z ramienia Texas A&M University (TAMU) spotkanie poprowadził dr Jim Mazurkiewicz, dyrektor uczelnianego programu AgriLife.
TAMU jest największym państwowym uniwersytetem w Teksasie, czwartym co do wielkości w Stanach Zjednoczonych, rocznie przyjmuje ponad 50 tys. studentów na 150 kierunków na 10 wydziałach. Uczelnia posiada 18 instytutów badawczych.
Celem spotkania było omówienie potencjalnych obszarów współpracy i przygotowanie wydziałów obu uczelni do nadchodzących wizyt; w kwietniu przedstawiciele Politechniki odwiedzą Teksas, w czerwcu zaś Amerykanie przyjadą do Gdańska.
Przedstawiciele TAMU przygotowali trzy prezentacje. Pierwsza dotyczyła Texas A&M AgriLife Research Agency. Agencja zajmuje pierwszą pozycję w rankingu instytucji badawczych USA pod względem rocznej wysokości wydatków poniesionych na projekty naukowe związane z rolnictwem. Dyrektor Agencji dr Craig L. Nessler zaprezentował m. in.: system do produkcji syntetycznego gazu z odpadów zwierzęcych, z którego można wygenerować energię elektryczną; urządzenie do oczyszczania ścieków przemysłowych z cząsteczek metali ciężkich oraz metodę produkcji biopaliwa z alg. Dr Eric Riggs z College of Geosciences TAMU przybliżył zebranym zakres prac badawczych prowadzonych w college`u. Tematyka badań obejmuje m. in.: odwierty dalekomorskie, badania klimatyczne, technologie geoprzestrzenne, problematykę utrzymania zasobów wodnych. David Burnett z Department of Petroleum Engineering TAMU mówił o olbrzymim postępie w zakresie wydobycia ropy naftowej, który dokonał się w ostatnich 30 latach, również dzięki technologiom opracowanym na jego wydziale.
– Potrafimy dziś sięgnąć wiertłami o 50 proc. głębiej pod powierzchnię ziemi niż przed laty i robimy to z poszanowaniem środowiska naturalnego – podkreśla David Burnett.
Kontakty między TAMU a PG zapoczątkowane zostały w 2012 roku, kiedy Marszałek Mieczysław Struk zaprosił Amerykanów do Gdańska.
– Poznałem wówczas prof. Jana Hupkę, który później przyjechał do Teksasu żeby zobaczyć kopalnię gazu łupkowego i naszą uczelnię – mówi dr Jim Mazurkiewicz. – Doszliśmy wówczas do wniosku, że warto byłoby stworzyć wspólny Instytut Energii z siedzibą na Politechnice Gdańskiej, który zapewniałby dostęp do najnowszych badań i technologii w zakresie wydobycia gazu łupkowego, z myślą nie tylko o województwie pomorskim i Polsce, ale także całej Europie Środkowej. Jesteśmy zainteresowani także wspólnymi badaniami, wymianą studentów, doktorantów i visiting professors.
–Zakres tematyki badawczej zaprezentowanej przez naszych amerykańskich partnerów dobrze wpisuje się w strategiczne projekty Politechniki Gdańskiej – dodaje prorektor Jacek Mąkinia. – Mam tu na myśli zwłaszcza Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii (LINTE^2), Centrum Ekoinnowacji oraz Laboratorium Ropy i Gazu. Z pewnością będziemy występować wraz z TAMU o wspólne projekty w nowej perspektywie finansowej UE.
Źródło,fot.: Politechnika Gdańska