Partner serwisu
01 kwietnia 2015

Sokoły w płockiej rafinerii

Kategoria: Ochrona środowiska

Ciekawym działaniem środowiskowym, które budzi zainteresowanie społeczne jest zaangażowanie PKN ORLEN od ponad 14 lat w program odbudowy populacji sokoła wędrownego, gatunku który wpisany jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako CR - skrajnie zagrożony.

Sokoły w płockiej rafinerii

Współpracując ze „Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ” na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN na najwyższych kominach instalacji Clausa i Zakładowej Elektrociepłowni już w 1999 r. zostały umieszczone budki lęgowe na wysokości 120 metrów. Pierwszy lęg ptaków odnotowano w maju 2002 roku. Od tego czasu wykluło się już 39 piskląt sokoła wędrownego. Bytowanie osobników tego gatunku w obrębie firmy podlega całorocznej obserwacji, polegającej na przeglądzie budek lęgowych, sporządzeniu dokumentacji filmowej i fotograficznej gniazdującego gatunku oraz obrączkowaniu piskląt. W ubiegłym roku wykluły się dwa pisklęta sokoła wędrownego w budce lęgowej na kominie Clausa. Młode zostały oznakowane obrączkami ornitologicznymi koloru żółtego i obserwacyjnymi koloru niebieskiego. Zdaniem sokolników na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku znajduje się najdłużej produktywne stanowisko w Polsce, gdyż nieprzerwanie każdego roku przez 13 lat ptaki wyprowadzają młode, co dla tego gatunku jest rzadkością. Za realizowany Program Restytucji Sokoła Wędrownego PKN ORLEN S.A. został nagrodzony w konkursie „Panteon Polskiej Ekologii” w kategorii instytucja wspomagająca realizację projektów na rzecz ochrony środowiska – Ratujemy sokoła wędrownego

Koncern jako partner projektu utworzenia w centrum Płocka Skweru Parkowego sfinansował w ubiegłym roku także zbudowanie ścieżki edukacyjnej składającej się z pięciu tablic informacyjnych, modelu sokoła wędrownego naturalnych rozmiarów oraz sztucznego gniazda z tymi, które umieszczone są obecnie na kominach płockiego zakładu rafineryjno-petrochemicznego.  Dzięki temu zwiedzający i odpoczywający w parku mają możliwość zobaczenia naturalnych rozmiarów budki lęgowej i sztucznych jaj sokoła, które zostały umieszczone w gnieździe.

Źródło,fot.: PKN ORLEN

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ