Arkadiusz Kamiński: Ekoenergetyczny kodeks
Jakie prace w ramach Programu Inwestycji Ekologiczno-Energetycznych są już na finiszu?
W końcowej fazie modernizacji jest m.in. Pompownia Paliw, która podniesie standard magazynowania i przetłaczania różnych gatunków paliw. Ostatnim z elementów rozpoczętych inwestycji będzie budowa turbozespołu TG7, który zapewni zwiększenie potencjału produkcji energii elektrycznej. Natomiast w spółkach Grupy ORLEN realizowaliśmy szereg inicjatyw służących zmniejszeniu energochłonności procesów, redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zabezpieczeniu wpływu na środowisko.
W tym roku jednak najważniejsza jest kontynuacja prac związanych z budową instalacji odsiarczania spalin oraz elektrociepłowni...
Niezwykle ważna jest budowa nowej elektrociepłowni wewnątrz Zakładu Produkcyjnego w Płocku, ponieważ połączenia parowe z istniejącymi kolektorami i siecią elektryczną znacznie podniosą efektywność energetyczną produkcji. Tym samym dzięki temu zoptymalizujemy wykorzystanie gazu ziemnego i ograniczymy emisję CO2. Dodam, że technologie wykorzystywane w blokach gazowych, jakie obecnie są realizowane przez spółkę, powodują znacznie niższe emisje substancji, takich jak SO2 i gazów cieplarnianych na jednostkę wytworzonej energii. Instalacja ta wpisuje się także w cele Polityki energetycznej Polski zakładającej rozwój wysokosprawnych jednostek i zmniejszanie emisji do środowiska.
Czy poza energetyką konwencjonalną myślicie o odnawialnych źródłach energii?
Poważnie myślimy o innowacyjnych i ekologicznych rozwiązaniach, zwłaszcza takich, które da się powiązać z naszą podstawową działalnością. Proszę zauważyć, że posiadamy potężną sieć stacji paliw, które są np. idealnymi lokalizacjami dla energetyki odnawialnej w skali mikro. Analizujemy obecnie opłacalność zabudowy paneli fotowoltaicznych na wybranych stacjach. Byłoby to z pewnością pierwszym krokiem w energetyce odnawialnej. Jeżeli sytuacja rynkowa i regulacyjna na to pozwoli, niewykluczone, że powrócimy do prac nad morską energetyką wiatrową.