Marcin Wasilewski: Nowa moc
Marcin Wasilewski dodaje, że wszystkie zakłady Koncernu potrzebują pary technologicznej i energii elektrycznej. Blok we Włocławku będzie dostarczał ciepło do Zakładu Produkcyjnego spółki ANWIL, natomiast blok w Płocku – do Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN. Energia elektryczna produkowana przez oba bloki w skojarzeniu z ciepłem w procesie wysokosprawnej kogeneracji będzie wykorzystywana na potrzeby wewnętrzne Grupy ORLEN oraz sprzedawana na rynku krajowym. – Projekty we Włocławku i w Płocku to inwestycje w energetykę przemysłową, dostosowaną do potrzeb Grupy ORLEN i znacząco poprawiające doskonałość operacyjna Downstreamu (Rafineria, Petrochemia, Energetyka). Obie jednostki będą cechowały się wyjątkowo wysoką sprawnością, niskim wpływem na środowisko (dzięki ekologicznemu paliwu) oraz wysokim stopniem wykorzystania w ciągu roku. To wszystko, przy uwzględnieniu optymalnych nakładów inwestycyjnych, decyduje o atrakcyjności obu inwestycji. Dodatkowy element to wsparcie dla kogeneracji – liczymy, że deklaracje dotyczące przedłużenia wsparcia po 2018 zostaną zrealizowane – mówi Marcin Wasilewski.
Przypomnijmy, że Blok we Włocławku będzie dostarczał ciepło do ANWIL, zaś blok w Płocku – do Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN. Energia elektryczna produkowana przez oba bloki w skojarzeniu z ciepłem (w procesie wysokosprawnej kogeneracji) będzie natomiast wykorzystywana na potrzeby wewnętrzne Grupy ORLEN oraz sprzedawana na rynku krajowym. - Oprócz kogeneracji, mocną stroną naszych projektów jest zespół, który przygotowuje i nadzoruje realizację projektu. Udało nam się zbudować bardzo mocną grupę pracowników składający się z zarówno obszarów eksploatacji, zakupów, działu prawnego jak i nadzoru inwestycji. Pewne rozwiązania wdrożone podczas kontraktacji bloków we Włocławku i Płocku są unikalne na skalę światową. Właśnie w naszych fantastycznych ludziach upatruję główną przewagę naszych projektów – wyjaśnia dyrektor Biura Energetyki.
Blok parowo-gazowy w Płocku o mocy 596 MWe zostanie oddany do eksploatacji na przełomie 2017 roku. Szacowana wartość budowy elektrociepłowni w formule pod klucz, wraz z infrastrukturą pomocniczą, wynosi 1,65 mld zł. Głównym wykonawcą jest konsorcjum Siemens AG i Siemens Polska.
fot.: PKN ORLEN