Jerzy Kuliński: Pamiętajmy o środowisku
– Polska jest jednym z krajów, który posiada największy deficyt wody i dlatego ważne jest, aby o nią dbać – mówił Jerzy Kuliński, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, podczas uroczystego otwarcia konferencji Woda i Ścieki w Przemyśle.
Jerzy Kuliński, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, podczas uroczystego otwarcia, podkreślał jak ważna jest ta konferencja, choćby ze względu na sytuacje, na jakie napotyka nasz kraj.– Polska jest jednym z krajów, który posiada największy deficyt wody i dlatego ważne jest, aby o nią dbać. To dziś powinno nas łączyć i być dla nas misją nie tylko w działalności gospodarczej, ale również w życiu codziennym. Problemem jednak nie jest tylko niedobór wody, ale również jej zanieczyszczenia, spójrzmy chociażby na zrzut wody, który powyżej 36 st. powoduje zmiany w środowisku. Mam jednak nadzieję, że mają państwo tę świadomość ekologiczną we wszystkim co robicie na co dzień – pamiętajmy o środowisku – podkreślił minister.
W uroczystym otwarciu głos zabrał również Wojciech Piekarczyk, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, który pokrótce przedstawił wspierane inicjatywy, głównie te skierowane do gmin. – Na Lubelszczyźnie zakłady przemysłowe poczyniły ogromne postępy w gospodarce wodno-ściekowej, spójrzmy chociażby na Zakłady Azotowe w Puławach – podkreślał.
– Przyjęliśmy Patronat Honorowy nad konferencją, bo od wielu lat wspieramy wszelkie działania inwestycyjne oraz podnoszące świadomość podmiotów na temat środowiska – powiedział Edward Kolbusz, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Dziś udział przedsiębiorstw w skali globalnej – zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Bezpieczeństwo Energetyczne Środowiska – to 74%, w roku 2020 powinien się on zmniejszyć do 65%, i nie powinno się to odbić ograniczeniem działalności gospodarczej, ale poprzez wprowadzanie technologii energooszczędnych, wodochłonnych i takich, które w znaczący sposób poprawią jakość ścieków na odpływie – zaznaczył.
Jak podkreślił Edward Kolbusz program konferencji obfituje w referaty dotyczące już zrealizowanych inwestycji w przemyśle, a z drugiej strony będą to publikacje fazy B+R.
Honorowym Gospodarzem IX Konferencji Naukowo-Technicznej Woda i Ścieki w Przemyśle (1-2 paździenik br.) w Lublinie jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. oraz ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
fot. BMP