Doosan Power Systems z szansami na dostawę turbozespołu dla Elektrociepłowni PKN ORLEN w Płocku
Doosan Power Systems jest na ostatniej prostej w negocjacjach w sprawie dostawy, zaprojektowania i instalacji turbozespołu dla PKN ORLEN. Spółka stara się również o kontrakty na wyposażenie bloków węglowych w elektrowniach w Bośni i Kosowie. Oprócz projektów realizowanych w formule EPC firma dostrzega także potencjał sprzedaży wysoko sprawnych urządzeń, takich jak turbiny parowe. Równolegle prowadzi zaawansowane prace nad systemami do dekarbonizacji oraz spalania węgla.
– Jest kilka projektów, które realizujemy. Powiem szczerze, że jesteśmy na ostatnim etapie negocjacji z Orlenem w kwestii dość sporego projektu o wartości ponad 100 mln zł na dostawę turbozespołu w formule pod klucz – mówi Mariusz Marciniak, dyrektor sprzedaży na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią spółki Doosan Power Systems.
Zakres projektu
Projekt dotyczy zaprojektowania, dostawy oraz zabudowy turbozespołu o mocy 70 MW, który będzie wytwarzał energię elektryczną w kogeneracji z ciepłem w parze. Inwestycja będzie realizowana w Elektrociepłowni PKN ORLEN w Płocku. Zamawiający zakłada jednocześnie zawarcie z wykonawcą długoterminowej umowy serwisowej.
Doosan Power Systems nie ogranicza się jedynie do polskiego rynku. W kręgu zainteresowania spółki znajdują się również m.in. kraje bałkańskie.
Dla bloków węglowych
– W innym rejonie również składamy oferty, szczególnie w takich krajach, jak Bośnia czy Kosowo – to są bloki węglowe, które są bardzo odpowiednie dla naszych technologii. Skupiamy się również na działalności serwisowej dla szerokiej gamy klientów. Jest to serwis turbin, kotłów i innych urządzeń energetycznych – tłumaczy dyrektor Marciniak.
Realizacja kontraktów w formule EPC to nie jest jedyny obszar, w którym aktywna jest spółka Doosan Power Systems. W ostatnich latach na polskim rynku osiągane są bardzo dobre wyniki sprzedaży w segmencie wysoko sprawnych urządzeń takich jak m.in. turbiny parowe.
Ochrona środowiska w energetyce
– Oferujemy również instalacje odsiarczania i odazotowania spalin. Świadczymy też usługi serwisowe dla naszych klientów na terenie całej Polski – wylicza Mariusz Marciniak, pytany o sektory działalności z najwyższym potencjałem wzrostu na polskim rynku.
Spółka Doosan Power Systems mocno inwestuje w rozwój swojego przedstawicielstwa w Polsce. Kosztem blisko 50 mln złotych na początku roku oddano do użytku centrum serwisowo-technologiczno-logistyczne w Rybniku. W kompleksie o łącznej powierzchni 8,5 tys. mkw. zatrudnienie znalazło ponad 500 osób.
Dekarbonizacja
– Natomiast jeśli chodzi o inwestycje w technologie, to ciągle rozwijamy systemy dekarbonizacji. Mamy centrum badań i rozwoju w Szkocji i tam ciągle prowadzimy badania nad CCS [Carbon Capture and Storage]. Chcemy, żeby spalanie węgla było bardziej efektywne, dlatego pracujemy nad tzw. oxyspalaniem, czyli spalaniem w tlenie, które również limituje emisję do atmosfery – tłumaczy ekspert.
Początek historii spółki Doosan datowany jest na 1896 rok. Obecnie południowokoreańskie przedsiębiorstwo prowadzi działalność w blisko 40 krajach, gdzie zatrudnia ponad 41 tys. pracowników. W ubiegłym roku firma uzyskała łączne przychody w wysokości blisko 20 mld dolarów amerykańskich.
Źródło i fot.: newseria