Partner serwisu
15 grudnia 2015

Rola Siarkopolu w Grupie Azoty

Kategoria: Z życia branży

Tegoroczne obchody Barbórki są idealnym pretekstem do przypomnienia naszym czytelnikom o roli i znaczeniu Grupy Azoty SIARKOPOL, w strukturze całej grupy kapitałowej. Warto podkreślić, że spółka z Grzybowa jest jedynym na świecie przedsiębiorstwem, które prowadzi kopalniane wydobycie siarki.

Rola Siarkopolu w Grupie Azoty

Jedyna taka kopalnia na świecie

Za największą chlubę można uznać Kopalnię Siarki „Osiek”. To jedyna na świecie kopalnia, która wydobywa siarkę metodą podziemnego wytapiania. Ta metoda przypomina trochę technologię wydobycia gazu łupkowego. W złoże siarki wtłaczana jest woda o temperaturze 165 stopni Celsjusza, która wypłukuje płynną siarkę na powierzchnię. Jest to metoda bardzo ekonomiczna, bezpieczna zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi. Dzięki tej metodzie, wydobywana siarka należy do najczystszych na świecie. Dzięki temu kopalnia, jak i Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. należą do liderów eksportu w województwie świętokrzyskim.

Rola siarki w przemyśle

Siarka jest jednym z najistotniejszych produktów używanych w przemyśle chemicznym. Wykorzystywana jest przy produkcji nawozów, jak również w przemyśle farmaceutycznych, kosmetycznym, przy produkcji opon czy włókien wiskozowych. Dlatego tak istotna jest czystość wydobywanej siarki. Ponadto zakłady nie ograniczają się do eksportu czystego surowca. Stawiają także na wytwarzanie towarów pochodzenia siarkowego, np. siarczek sodu czy siarkę płatkową.

Kopalnia może być rentowna

Kopalnia jest także przykładem na to, że górnictwo w Polsce to nie tylko węgiel. Co więcej działalność zakładów w Grzybowie stanowi potwierdzenie faktu, że wydobycie surowców może być rentowne. Grupa Azoty SIARKOPOL wydobywa ok. 800 tysięcy ton siarki rocznie, co w połączeniu z własną produkcją produktów pochodnych, dostępem do logistyki, musi przełożyć się na zyski. Efektem dobrej kondycji spółki jest kolejna inwestycja – zakład produkujący siarkę granulowaną. Prognozowana wartość inwestycji to 25 mln złotych.

Nie tylko czarne złoto?

Można zatem z łatwością dojść do wniosku, że Polska to nie tylko „czarne”, ale i „żółte złoto”. Przejęcie spółki w Grzybowie przez Grupę Azoty zaczyna przynosić korzyści obu stronom procesu konsolidacji. Współpraca największego producenta siarki na świecie z największym w Polsce producentem nawozów pozwala wzmacniać pozycję całej grupy kapitałowej na rynkach globalnych.

 

Źródło,fot.: Grupa Azoty

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ