Partner serwisu
05 lutego 2016

Rekordowy przerób LOTOSU

Kategoria: XXII Sympozjum CHEMIA 2016

Rosyjska ropa

Oprócz planów połączenia z Orlenem i PGNiG, szeroko komentowane są niedawno podpisane przez PKN i LOTOS aneksy do umów z Rosją na dostawy ropy naftowej. Spółka z Gdańska ma współpracować tu z  Rosnieft Oil Company, a wartość kontraktu wyniesie 5 mld zł.

– Sprawa budzi niepotrzebnie takie emocje, lecz widać każdy kontrakt z Rosją musi je wywoływać – komentuje Marek Sokołowski. – Faktem jest, że umowę zawarliśmy na zdecydowanie lepszych warunkach niż w przeszłości. Rosnieft jest jednym z kilku dostawców. Pamiętajmy, że nasze rafinerie nie muszą – jak się powszechnie sądzi – przerabiać tylko ropy z Rosji. Mamy elastyczność przerobową, a posiadając w Gdańsku dwie destylacje miksujemy ropy zakupione z różnych kierunków, także własne, by dostosować wsad do optymalnej pracy instalacji – mówi wiceprezes Marek Sokołowski. Proces dywersyfikacji kierunków dostaw rop jest prowadzony w Gdańsku od wielu lat,  badamy też nowych dostawców, analizujemy różne oferty i sprawdzamy przerób przy określonej strukturze marż. – W 2015 r. około  25% ropy pochodziło z innych źródeł niż Rosja. To już duże zdywersyfikowanie kierunku dostaw – konkluduje Marek Sokołowski.

 

Wypowiedzi pochodzą z debaty „Wyzwania polskiej chemii 2020”, zorganizowanej w ramach XXII sympozjum naukowo-technicznego „Chemia 2016”.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ