Partner serwisu
29 września 2016

Na Zachodzie ulga po OPEC i wzrosty

Kategoria: Paliwa

Na zachodnich rynkach w czwartek ulga po decyzji OPEC. W dalszej części dnia na rynku pojawi się sporo danych makro z Europy i USA. Przedstawiciele Fed podzielą się zaś swoimi opiniami co do przyszłej polityki monetarnej w USA - wskazują maklerzy.

Na Zachodzie ulga po OPEC i wzrosty

Jest porozumienie

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek - poinformowała w środę wieczorem agencja Bloomberg.

Podczas spotkania w stolicy Algierii, Algierze, które miało charakter informacyjny, kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.

Dzienny limit wydobycia

Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Decyzja ta to wstępne porozumienie. Ostateczne ma być ogłoszone pod koniec listopada, podczas oficjalnego spotkania kartelu w Wiedniu.

Ropa w USA zdrożała

W reakcji na to działanie ropa w USA zdrożała w środę o 5,3 proc. i jest już wyceniana po ponad 47 dolarów za baryłkę. W czwartek baryłka WTI drożeje w Nowym Jorku o 6 centów do 47,11 USD, ale wcześniej minimalnie zniżkowała.

- Głównym sektorem, który będzie ciągnął do góry giełdowe indeksy, będzie branża energetyczna - to w reakcji na decyzję OPEC - mówi Tony Harnham, strateg Paterson Securities Ltd.

- Widzimy, że OPEC ma intencje, żeby coś zrobić. Ja oczekiwałbym czegoś bardziej konkretnego, a OPEC musi jeszcze tego (postanowienia) przestrzegać. Ale już mamy ten pierwszy krok - podkreśla.

To nie była spodziewana decyzja

Nobuyuki Fujimoto, starszy strateg rynku w SHI Securities Co. w Tokio, zwraca uwagę, że nie było pewne, czy OPEC osiągnie porozumienie w sprawie cięcia dostaw ropy.

- Decyzja o cięciu produkcji ropy przez OPEC nie była spodziewana. Teraz ceny surowca mogą znajdować się w przedziale 50-60 dolarów za baryłkę zamiast 40-50 USD/b. To może wpłynąć na złagodzenie globalnych obaw o deflację - wskazuje.

Bycze działanie na rynki

Mike Wittner, ekonomista Societe Generale, wskazuje, że cięcie OPEC podziałało byczo na rynki.

- To cięcie jest dla rynków +bycze+ - mówi Wittner. - Ale to, ile baryłek ropy zniknie z rynku, na razie nie jest jasne. Co jednak ważne Saudyjczycy powracają do okresu zarządzania rynkiem paliw - podkreśla.

Z Japonii

W czwartek na rynku są już tymczasem dane makro z Japonii, niestety poniżej oczekiwań.

Sprzedaż detaliczna w Japonii spadła w sierpniu mdm o 1,1 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,5 proc., po korekcie z +1,4 proc. - poinformowało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Analitycy spodziewali się mdm dwa razy mniejszego spadku - o 0,6 proc.

Rdr sprzedaż spadła o 2,1 proc., po spadku poprzednio o 0,2 proc. - podał resort. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż detaliczna spadnie o 1,7 proc.

Co przed nami?

Przed godz. 10.00 w Niemczech będzie opublikowana informacja z rynku pracy w tym kraju we wrześniu.

O 11.00 w strefie euro zostanie zaś podany wskaźnik nastrojów w gospodarce regionu we wrześniu.

Ciekawie zapowiada się też czwartkowe popołudnie: o 14.30. poznamy kolejny odczyt PKB w USA w II kw. oraz liczbę zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 24 września, a o 16.00 wskaźnik podpisanych umów na sprzedaż domu w USA w VIII.

Inwestorzy będą mieć okazję, by poznać opinie kolejnych członków Fed: o 11.00 w Dublinie wystąpi prezes Fed z Filadelfii - Patrick Harker, o 14.20 podczas forum na Florydzie głos zabierze prezes Fed z Atlanty Dennis Lockhart, a o 16.00 Jerome Powell z Fed wystąpi podczas konferencji Fed z St. Louis.

Na 22.00 planowana jest konferencja video Janet Yellen podczas forum organizowanego przez Fed z Kansas City.

W środę prezes Fed podała, że Rezerwa Federalna będzie stopniowo rezygnować z obecnego poziomu akomodacji monetarnej. Zastrzegła, iż nie ma z góry określonej daty na podwyżki stóp procentowych w USA. Neel Kashkari, przewodniczący Fed z Minneapolis ocenił z kolei, iż amerykańska gospodarka w najbliższym czasie nie ulegnie przegrzaniu.

(PAP)
fot. 123rf.com

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ