Rekomendacja Zarządu Spółki PCC EXOL w sprawie dywidendy
W 2018 r. spółka zamierza oddać do użytkowania dwie nowe linie produkcyjne, które zwiększą moce grupy o 15 tys. ton rocznie. Czy z tego powodu należy spodziewać się proporcjonalnego wzrostu sprzedaży, czy raczej zmiany portfolio sprzedażowego? Jak to może wpłynąć na wynik?
Inwestycja będzie służyć rozwojowi produktów specjalistycznych, charakteryzujących się z reguły bardziej zaawansowanym procesem produkcyjnym i mniejszą wrażliwością na koniunkturę rynkową. Będą to zarówno produkty do zastosowań przemysłowych, jak i do kosmetyków i detergentów .
Na linii do produkcji surfaktantów o zastosowaniach przemysłowych planowane jest głównie zwiększenie wolumenu produkcji nowych serii specjalistycznych etoksylatów pod marką Rokamery, przeznaczonych dla takich branż jak mycie i czyszczenie przemysłowe, obróbka metalu, produkcja papieru, przemysł tekstylny czy przetwórstwo spożywcze. W tej grupie produktów możemy oczekiwać zarówno zwiększenia wolumenu sprzedaży, jak i pozytywnego wpływu na marżę.
Jeśli chodzi o drugą linię, będą to glicyniany czyli także specjalistyczne surfaktanty, będące składnikami wysokiej jakości kosmetyków i środków higieny osobistej. Wpływ na wolumen może być mniejszy, natomiast wraz z wprowadzeniem do oferty tej grupy produktów uzupełnimy portfolio spółki o kolejne nowoczesne i specjalistyczne składniki produktów, dedykowanych dla dzieci i wrażliwej skóry.
Strategicznymi surowcami dla Spółki są tlenek etylenu i alkohole tłuszczowe. Jakie są Państwa prognozy na ten rok dla cen strategicznych surowców?
Przede wszystkim należy podkreślić, że w naszej branży ceny produktów w średniej perspektywie odzwierciedlają trendy cenowe na rynku surowców. Jak wiemy, na cenę tlenku etylenu istotny wpływ ma poziom ceny ropy naftowej. Aktualnie w branży naftowej powszechne jest przekonanie o dłuższym okresie utrzymywania się cen ropy na poziomie 70 dol baryłkę do końca 2017. za roku. Natomiast autorzy najnowszego badania Roland Berger mają odmienny pogląd. Szacują oni, że do 2021 roku produkcja ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych może wzrosnąć nawet o 5 mln baryłek dziennie powyżej obecnego poziomu, przy cenie wynoszącej ok. 50 dol. za baryłkę. Przy takich rozbieżnościach opinii na rynku trudno prognozować cenę tlenku etylenu.
Jeśli natomiast chodzi o ceny alkoholi tłuszczowych, są one powiązane z notowaniami surowego oleju z ziaren palmowych tzw. CPKO, które osiągnęły maksimum w pierwszym kwartale 2017 roku. Natomiast rozpoczęty w lutym 2017 roku kierunek spadkowy notowań CPKO został oceniony przez specjalistów branżowych jako zapowiedź trendu. Jeśli te prognozy się sprawdzą, a wszystko na to wskazuje, możemy oczekiwać zmniejszenia cen alkoholi tłuszczowych w najbliższych miesiącach.