Partner serwisu
26 maja 2017

PERN rozbuduje bazy paliw; CDRiA spółką nowych technologii

Kategoria: Z życia branży

PERN po połączeniu z OLPP planuje rozbudowę należących obecnie do tej spółki baz paliwowych, w tym przeznaczonych do składowania rezerw strategicznych. W przypadku spółki CDRiA, także podmiotu z grupy PERN, plany dotyczą rozwoju nowych technologii i usług.

PERN rozbuduje bazy paliw; CDRiA spółką nowych technologii

OLPP – Operator Logistyczny Paliw Płynnych - to spółka zależna PERN, która powstała w 1997 r. To największy w Polsce podmiot specjalizujący się w magazynowaniu i przeładunku paliw płynnych, który posiada ok. 60 proc. udziału w rynku krajowym tego segmentu.

W lutym PERN poinformował o rozpoczęciu procesu integracji ze spółką OLPP, która posiada 19 czynnych baz paliw o łącznej pojemności ok. 1,8 mln metrów sześc. Oprócz koncesji na magazynowanie paliw, OLPP ma także koncesje na ich wytwarzanie i obrót.

PERN po połączeniu z OLPP będzie graczem o silnej pozycji, nie tylko na rynku magazynowania ropy, ale także magazynowania paliw – powiedział PAP prezes PERN Igor Wasilewski. Dodał, iż zapowiadany wcześniej termin integracji obu podmiotów, czyli styczeń 2018 r., jest aktualny.

Jak wyjaśnił Wasilewski, pomysł połączenia wynika „z bliskości biznesowej” obu podmiotów, które świadczą podobne usługi logistyczne, czyli transportu i magazynowania produktów naftowych w przypadku PERN oraz magazynowania gotowych już paliw w przypadku OLPP.

Łatwiej rozmawia się z rafinerami, gdy jeden podmiot oferuje usługi dotyczące przesyłu i składowania zarówno surowca, jak i produktów rafineryjnych. Orlen czy Lotos nie będzie już musiał rozmawiać z dwoma podmiotami: najpierw z PERN w sprawie tłoczenia i składowania ropy naftowej oraz tłoczenia paliw, a później z OLPP na temat magazynowania paliw – dodał Wasilewski.

Według PERN, takie rozwiązanie pozwoli zaoferować kompleksowe usługi w zakresie logistyki produktów naftowych. Połączenie z OLPP ma również na celu uporządkowanie sytuacji na rynku naftowo-paliwowym w Polsce, wzorem zmian dokonanych w ubiegłych latach na rynkach energii elektrycznej i gazu.

Jak przyznał prezes PERN, plany zwiększenia pojemności magazynowych dotyczą zarówno baz paliwowych, w których jest prowadzony stały obrót tymi produktami – paliwa są przyjmowane i wydawane - jak i baz służących do składowania paliw na potrzeby Agencji Rezerw Materiałowych (ARM) w ramach zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Widzimy możliwość rozwoju baz paliwowych, dziś jeszcze zarządzanych przez OLPP, i dobudowywania tam kolejnych pojemności. Zarówno w bazach obrotowych, jak i – patrząc na kontrakty długoterminowe z ARM – w bazach rezerw strategicznych – podkreślił Wasilewski.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ