Małopolskie/ Rozpoczyna się gazyfikacja Szczawnicy i okolicznych gmin
Szczawnica i cztery sąsiednie turystyczne gminy w Małopolsce zostaną zgazyfikowane do 2022 r. Polska Spółka Gazownictwa zapowiedziała, że na inwestycje w tym rejonie wyda ponad 40 mln zł, dzięki czemu powstanie 73 km gazociągów. Pozwoli to ograniczyć niską emisję.
Jak podkreślił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas sobotniej konferencji w Szczawnicy, rozbudowa sieci gazowniczej w gminach turystycznych i uzdrowiskowych to także realna szansa na skuteczną walkę ze smogiem.
"Dobrze się dzieje, że ten projekt nabiera kształtu" - zaznaczył Naimski i przyznał, że jego realizacja stała się możliwa dzięki przyznaniu unijnej dotacji w wysokości blisko 24 mln zł.
Jak mówił pełnomocnik rządu, gazyfikacja rejonu Szczawnicy jest dobrym przykładem na to, co w tej chwili dzieje się w Polskiej Spółce Gazownictwa, która wdraża w życie bardzo rozbudowany plan gazyfikacji tzw. białych plam, czyli rejonów w całym kraju, gdzie z powodów technicznych czy ekonomicznych gaz do tej pory nie docierał.
Według Naimskiego województwo małopolskie jest dość dobrze zgazyfikowane w porównaniu z innymi regionami, ale zawiera sporo "białych plam", głównie w rejonach górskich i podgórskich.
To się przełamuje, zaawansowane są także prace na Podhalu oraz w dolinie Popradu - zaznaczył.
Prezes PSG Jarosław Wróbel poinformował, że w ramach przedsięwzięcia pięć nowych gmin z powiatów limanowskiego, nowosądeckiego i nowotarskiego zostanie przyłączonych do krajowej sieci gazowniczej. Powstaną 73 km gazociągów i dwie stacje gazowe, dzięki którym gaz dotrze do minimum 678 nowych klientów. Pobór szacowany jest na 4,9 mln metrów sześc. gazu rocznie, ale może się zwiększyć do 7-9 mln m. sześc. w związku z rozwojem tych miejscowości. Prace budowlane rozpoczną się na początku przyszłego roku i zakończą w 2022 r.
Projekt gazyfikacji rejonu Szczawnicy został podzielony na trzy etapy
Pierwszy zakłada wybudowanie 13,5 km gazociągu wysokiego ciśnienia Słopice–Zbludza oraz dwóch stacji gazowych. Odcinek ten ma zostać ukończony na początku 2020 r.
Etap drugi zakłada wybudowanie kolejnych ponad 47 km sieci – przede wszystkim gazociągu średniego ciśnienia do granicy Szczawnicy oraz sieci rozdzielczej w samym mieście.
Deklarujemy, że pierwszy gaz popłynie w sezonie zimowym 2019/2020 do 30 kluczowych klientów, głównie domów wczasowych, hoteli i sanatoriów - podkreślił Wróbel.
Według niego, trzeci etap będzie dotyczył doprowadzenia gazu do klientów indywidualnych. Zakłada on rozbudowę ponad 12 km gazociągów rozdzielczych, które doprowadzą paliwo do końcowych klientów w poszczególnych rejonach.
W 2022 roku kwestia dostępności gazu w tych trzech powiatach przestanie istnieć jako problem - zadeklarował prezes PSG.
Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda przypomniał, że plany gazyfikacji miasta sięgają lat 60. ubiegłego wieku.
Dziś już możemy powiedzieć, że ten projekt, o którym marzyliśmy od kilkudziesięciu lat, będzie realizowany - zaznaczył.
Według niego, doprowadzenie gazu do Szczawnicy i gmin ościennych jest jednym ze sposobów na poprawę jakości powietrza na tych terenach turystycznych.
Obecnie krakowski Oddział Zakład Gazowniczy, który obejmuje całe woj. małopolskie, zarządza prawie 32 tys. km sieci wysokiego i średniego ciśnienia, 118 stacjami wysokiego ciśnienia oraz ponad 280 stacjami drugiego stopnia.
Źródło: PAP
Fot.: 123rf.com