Partner serwisu

Zbudować narodowego championa

Kategoria: Rozmowa z...

– W tej chwili mamy okres w miarę stabilnego rozwoju, choć sytuacja globalna obarczona jest dużymi ryzykami. Kryzys trwa, szczególnie w ważnej dla nas branży budowlanej i motoryzacyjnej – z uwagi na produkcję w obszarze alkoholi oxo. Pojawiają się jednak nowe czynniki, które – choć ostrożnie - pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość – mówi Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A., którego zapytaliśmy o budowę elektrociepłowni, najbliższe modernizacje i funkcjonowanie Zakładów w Grupie Azoty.

Zbudować narodowego championa

W tym roku Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. obchodzą jubileusz 65-lecia istnienia. Jakie były te minione lata dla firmy?
Historia spółki odzwierciedla historię całej branży chemicznej w Polsce. Były okresy rozwoju i intensywnej rozbudowy Zakładów, zmian produktowych i personalnych, ale też były programy naprawcze i globalna restrukturyzacja. Ci, którzy długo tu pracują, doświadczyli nieraz trudnych momentów. Taka była specyfika całej branży.

A jak jest teraz?
W tej chwili mamy okres w miarę stabilnego rozwoju, choć sytuacja globalna się zmienia. Kryzys trwa, szczególnie w ważnej dla nas branży budowlanej i motoryzacyjnej – z uwagi na produkcję w obszarze alkoholi oxo i plastyfikatorów. Pojawiają się jednak nowe czynniki, które – choć ostrożnie -  pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość np. funkcjonowanie w jednej dużej Grupie Azoty.
W obszarze sprzedaży nawozów plusem są dopłaty bezpośrednie, które dzisiaj pozwalają rolnikom finansować zakupy i trwale planować rozwój gospodarstw. Z drugiej strony, martwią nas anomalia pogodowe, rewolucja łupkowa w USA, pozwalająca na obniżenie kosztów produkcji firmom posiadającym lub budującym tam swoje instalacje, czy też budowa dużych instalacji w Azji w związku nadal niższymi kosztami produkcji oraz mniejszymi niż w Europie obostrzeniami środowiskowymi, przede wszystkim brakiem opłat z tytułu emisji CO2. Działalność firmy jest więc przeplatana lepszymi i gorszymi chwilami, choć dzisiaj – co warto podkreślić – po 65 latach mamy do czynienia ze stabilną, perspektywiczną spółką, ważnym podmiotem dużej grupy, wzmacniającym jej wartość swoim doświadczeniem i ogromnym potencjałem. Spółkę z dużym portfelem inwestycyjnym np. w obszarze energetyki.

Rozmawiała Aleksandra Grądzka-Walasz

fot.: Grupa Azoty ZAK S.A.

 

Cały materiał został opublikowany w magazynie "Chemia Przemysłowa" nr 4/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ