Partner serwisu
05 lutego 2019

Polityka klimatyczno-energetyczna a polski przemysł chemiczny

Kategoria: XXV Sympozjum CHEMIA 2019

Polska polityka energetyczna

Andrzej Sikora dopytywał prelegentów o ich zdanie na temat projektu dotyczącego polskiej polityki energetycznej. - Nie ma co komentować. Polityka energetyczna jest słaba, nie wnosi nic konstruktywnego do rozwoju jak i poprawy w kwestiach energetycznych – uznał Tomasz Zieliński.

- To kompromisowe uzgodnienie i przez to bardzo trudno jest się w tym odnaleźć. Jesteście spółkami, które muszą w tym środowisku działać, a my, jako usługodawcy, jesteśmy zobowiązani to państwu umożliwić w sposób najbardziej efektywny. - powiedział J. Zarychta. - Wnieśliśmy swoje uwagi, teraz czekamy na konsultacje, wówczas będziemy mogli przedstawić swoje stanowisko – stwierdził J. Wędrecki. - Docelowo każdy będzie schodzić z węgle – przyznał A. Kopeć. - Podstawowym plusem jest to, że ta polityka energetyczna w ogóle jest, że mamy jakiś kierunek pokazany, nad którym możemy teraz dyskutować – zauważył M. Jabłoński. - Z naszego punktu widzenia zagranicznego inwestora najistotniejszy jest dostęp do energii, taniej i zielonej – dodał M. Jagieła.

Ogranicza, ale i stymuluje

Moderator zadał pytanie, o to, czy polityka energetyczno-klimatyczna ogranicza polski przemysł chemiczny? Uczestnicy debaty byli zgodni, co do tego, że tak się dzieje. - Jest to ograniczenie, ale i zagrożenie, gdyż wpływa na konkurencyjność naszych klientów – powiedział M. Jagieła.

- Ogranicza przemysł jako taki, nie tylko przemysł chemiczny. Wiąże się to głównie z cenami energii, na które przemysł energochłonny jest szczególnie wrażliwy. - powiedział M. Jabłoński. - Jeżeli to się robi mądrze, jest to zaplanowane w okresie długofalowym, to takie zmiany powinny stymulować pewien rozwój. Natomiast, gdy robi się to na szybko, gdy nie jest to skoordynowane, wtedy przemysł zawsze będzie miał problemy. - powiedział A. Kopeć.

- Jak pojawiają się dodatkowe koszty, to wpływają na rozwój, szybkość inwestycji. Regulacje europejskie zmuszają kraj do olbrzymiego wysiłku. Startujemy 40 lat później w stosunku do europy Zachodniej. Nasz rozwój zaczął się później. Natomiast to nie jest żadnym usprawiedliwieniem, żeby nie dążyć do ideału. - powiedział J. Wędrecki. - Każda regulacja w jakimś sensie prowadzi do ograniczenia biznesu. Z drugiej strony te regulacje z jakichś powodów w świecie funkcjonują. - powiedział J. Zarychta, wskazując, że trudności wyzwalają też pewną kreatywność i wzrost efektywności w przemyśle.

Tomasz Zieliński zauważył, że regulacje unijne to narzucenie pewnych globalnych trendów różnym państwom, tymczasem polityka energetyczna powinna być spójna dla każdego kraju, a tak się nie dziej. - Rozmawiamy o wytwarzaniu, a nie mamy przesyłów, nie mamy dostępu do taniego surowca niskoemisyjnego, na którym moglibyśmy coś zbudować. Jedyne dwa bloki niskoemisyjne w Polsce postawił przemysł chemiczny. - zauważył T. Zieliński, podkreślając potrzebę silnego wsparcia państwa w zakresie budowy infrastruktury energetycznej.

Zdaniem publiczności

Dzięki dostępnym na sali zestawom do głosowania każdy ze słuchaczy, w trakcie debaty, mógł wyrazić swoje zdanie, udzielając odpowiedzi w interaktywnej sondzie. Pierwsze z trzech pytań brzmiało: „Jak oceniasz efekt i podpisane porozumienie po COP24 w Katowicach?”. Nie mam zdania – tak odpowiedziało 43 proc. osób z publiczności. Pozytywnie oceniło 28 proc., negatywnie – 29 proc.

Kolejnym było pytanie: „Jak pakiet zimowy wpłynie na politykę energetyczną Polski?”. 47 proc. zebranych uznało, że zasadniczo, będziemy musieli stopniowo odchodzić od węgla. 43 proc. było zdania, że nie wpłynie, będziemy mieć swoją politykę energetyczną opartą o własne surowce. 9 proc. nie miało zdania.

Trzecie pytanie brzmiało: „Czy polityka energetyczno-klimatyczna ogranicza polski przemysł chemiczny?”. Aż 72 proc. publiczności odpowiedziało, że zdecydowanie ogranicza. Nie ogranicza, znakomicie polski przemysł daje sobie radę – odpowiedziało 18 proc. słuchaczy, a 10 proc. głosujących nie miało zdania.

Nie mogłeś zobaczyć debaty na żywo? Poniżej udostępniamy film prezentujący przebieg dyskusji.

ZOBACZ DEBATĘ TUTAJ

Debata odbyła sie 23 stycznia br. w Płocku, podczas XXV Sympozjum CHEMIA 2019. Honorowym Gospodarzem spotkania był PKN ORLEN S.A., a Organizatorem - firma BMP, wydawca magazynu "Chemia Przemysłowa" i portalu www.kierunekCHEMIA.pl

fot. ADVENTURE.MEDIA.PL
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ