Partner serwisu
22 marca 2019

GAZ-SYSTEM na PCI Energy Days w Brukseli

Kategoria: Aktualności

PCI Energy Days to forum zorganizowane przez Komisję Europejską, które w jednym miejscu zgromadziło przedstawicieli czołowych europejskich firm energetycznych, realizujących projekty infrastrukturalne, posiadające status PCI (ang. Projects of Common Interest – Projekty Wspólnego Zainteresowania). Celem konferencji, która odbyła się 19-20 marca 2019 r. w Brukseli, była wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy promotorami projektów, decydentami i środowiskiem eksperckim w zakresie budowania transeuropejskiej infrastruktury energetycznej. GAZ-SYSTEM także zaprezentował realizowane przez spółkę projekty PCI.

GAZ-SYSTEM na PCI Energy Days w Brukseli

Projekty PCI to kluczowe transgraniczne inwestycje infrastrukturalne, łączące systemy energetyczne krajów Unii Europejskiej. Mają one przyczynić się do osiągnięcia celów polityki energetycznej UE, w tym przystępnej cenowo, bezpiecznej oraz zrównoważonej energii dla wszystkich obywateli.

Otrzymanie statusu PCI umożliwia zastosowanie najlepszych praktyk na etapie przedinwestycyjnym, w tym przede wszystkim wykorzystanie specjalnych procedur administracyjnych i pozwoleniowych. Przy spełnieniu dodatkowych wymagań inwestorzy projektów mogą również ubiegać się o przyznanie dofinansowania w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) z perspektywy budżetowej Unii Europejskiej przypadającej na lata 2014-2020.

Na obecnie obowiązującej liście projektów PCI, opublikowanej 24 listopada 2017 r., projekty Grupy Kapitałowej GAZ-SYSTEM uzyskały status priorytetowy w ramach dwóch gazowych inicjatyw regionalnych. Są to: „Plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu (BEMIP)” oraz „Gazowe połączenia międzysystemowe Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej”.

W zakres BEMIP wchodzą inwestycje takie, jak budowa gazociągu Baltic Pipe, budowa połączenia gazowego z Litwą oraz rozbudowa Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. W ramach drugiej inicjatywy na liście znalazły się m.in.: połączenia międzysystemowe Polska – Słowacja wraz ze wschodnią nitką korytarza Północ-Południe w Polsce oraz Polska – Czechy z zachodnią nitką korytarza Północ-Południe w naszym kraju.

Inwestycje GAZ-SYSTEM w nowoczesną infrastrukturę gazową to kluczowy element zapewnienia Polsce niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Realizacja tych projektów jest istotna dla rozwoju rynku gazu nie tylko w Polsce, ale także w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Morza Bałtyckiego. Przyczyni się też do zniesienia barier w handlu energią w Unii Europejskiej, a tym samym do powstania wspólnego rynku energii UE, obejmującego otwarte i konkurencyjne rynki państw członkowskich.

Organizatorem PCI Energy Days była Dyrekcja Generalna ds. Energii Komisji Europejskiej. Było to pierwsze z planowanej serii tego typu wydarzeń, których celem jest stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy promotorami projektów, decydentami i środowiskiem eksperckim.

Na dwudniowe wydarzenie złożyły się część konferencyjna i wystawiennicza. Podczas paneli dyskusyjnych przedstawiciele firm, Komisji Europejskiej, administracji unijnej oraz administracji rządowej krajów UE, specjaliści i eksperci dyskutowali m.in. na temat dobrych praktyk w realizacji międzynarodowych projektów, aspektów środowiskowych tego typu inwestycji i ich roli w zabezpieczeniu dostaw surowców. Wśród wystawców znalazły się firmy z całej Europy, m.in. ze Słowacji, Litwy, Łotwy, Bułgarii, Estonii, Chorwacji, Słowenii, Danii, Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Hiszpanii, Francji czy Grecji.

źródło: GAZ SYSTEM
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ