GAZ-SYSTEM na PCI Energy Days w Brukseli
PCI Energy Days to forum zorganizowane przez Komisję Europejską, które w jednym miejscu zgromadziło przedstawicieli czołowych europejskich firm energetycznych, realizujących projekty infrastrukturalne, posiadające status PCI (ang. Projects of Common Interest – Projekty Wspólnego Zainteresowania). Celem konferencji, która odbyła się 19-20 marca 2019 r. w Brukseli, była wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy promotorami projektów, decydentami i środowiskiem eksperckim w zakresie budowania transeuropejskiej infrastruktury energetycznej. GAZ-SYSTEM także zaprezentował realizowane przez spółkę projekty PCI.
Projekty PCI to kluczowe transgraniczne inwestycje infrastrukturalne, łączące systemy energetyczne krajów Unii Europejskiej. Mają one przyczynić się do osiągnięcia celów polityki energetycznej UE, w tym przystępnej cenowo, bezpiecznej oraz zrównoważonej energii dla wszystkich obywateli.
Otrzymanie statusu PCI umożliwia zastosowanie najlepszych praktyk na etapie przedinwestycyjnym, w tym przede wszystkim wykorzystanie specjalnych procedur administracyjnych i pozwoleniowych. Przy spełnieniu dodatkowych wymagań inwestorzy projektów mogą również ubiegać się o przyznanie dofinansowania w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) z perspektywy budżetowej Unii Europejskiej przypadającej na lata 2014-2020.
Na obecnie obowiązującej liście projektów PCI, opublikowanej 24 listopada 2017 r., projekty Grupy Kapitałowej GAZ-SYSTEM uzyskały status priorytetowy w ramach dwóch gazowych inicjatyw regionalnych. Są to: „Plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu (BEMIP)” oraz „Gazowe połączenia międzysystemowe Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej”.
W zakres BEMIP wchodzą inwestycje takie, jak budowa gazociągu Baltic Pipe, budowa połączenia gazowego z Litwą oraz rozbudowa Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. W ramach drugiej inicjatywy na liście znalazły się m.in.: połączenia międzysystemowe Polska – Słowacja wraz ze wschodnią nitką korytarza Północ-Południe w Polsce oraz Polska – Czechy z zachodnią nitką korytarza Północ-Południe w naszym kraju.
Inwestycje GAZ-SYSTEM w nowoczesną infrastrukturę gazową to kluczowy element zapewnienia Polsce niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Realizacja tych projektów jest istotna dla rozwoju rynku gazu nie tylko w Polsce, ale także w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Morza Bałtyckiego. Przyczyni się też do zniesienia barier w handlu energią w Unii Europejskiej, a tym samym do powstania wspólnego rynku energii UE, obejmującego otwarte i konkurencyjne rynki państw członkowskich.
Organizatorem PCI Energy Days była Dyrekcja Generalna ds. Energii Komisji Europejskiej. Było to pierwsze z planowanej serii tego typu wydarzeń, których celem jest stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy promotorami projektów, decydentami i środowiskiem eksperckim.
Na dwudniowe wydarzenie złożyły się część konferencyjna i wystawiennicza. Podczas paneli dyskusyjnych przedstawiciele firm, Komisji Europejskiej, administracji unijnej oraz administracji rządowej krajów UE, specjaliści i eksperci dyskutowali m.in. na temat dobrych praktyk w realizacji międzynarodowych projektów, aspektów środowiskowych tego typu inwestycji i ich roli w zabezpieczeniu dostaw surowców. Wśród wystawców znalazły się firmy z całej Europy, m.in. ze Słowacji, Litwy, Łotwy, Bułgarii, Estonii, Chorwacji, Słowenii, Danii, Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Hiszpanii, Francji czy Grecji.
Komentarze