Partner serwisu
12 czerwca 2019

VI Kongres Polska Chemia za nami!

Kategoria: Aktualności

Drugim blokiem tematycznym, który zagościł na scenie VI Kongresu Polska Chemia, była Bezpieczna Chemia. Panel Inwestycje w infrastrukturze – infrastruktura krytyczna w przemyśle chemicznym miał na celu znalezienie odpowiedzi m.in. na pytania czym jest infrastruktura krytyczna i co to znaczy w kontekście sektora chemicznego? Jak powinny wyglądać skutecznie realizowane inwestycje? A także starali się zdefiniować potrzeby i wyzwania przed jakim stoi sektor w ramach rozwoju infrastruktury krytycznej. W rozmowie udział wzięli przedstawiciele firm i instytucji PDH Polska S.A., Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, AGAT S.A, Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE” S.A., Urzędu Dozoru Technicznego. Uczestnicy #KongresPolskaChemia2019, podczas badania przeprowadzonego w trakcie Panelu, wskazali, że największą barierą w rozwoju infrastruktury krytycznej w przemyśle chemicznym jest brak długofalowej i realizowanej strategii państwowej. W drugim bloku tematycznym nie zabrakło także rozmów na temat bezpieczeństwa w transporcie. Podczas Panelu Bezpieczeństwo w transporcie – ECD jednym z warunków rozwoju w łańcuchu dostaw dyskutowali zaproszeni goście dyskutowali o wyzwaniach regulacyjnych w transporcie a także o tym, że najważniejszą jest najwyższa jakość usług. Przedstawiony został także obraz transportu, bezpieczeństwa i przyszłości logistyki w obliczu globalnych zagrożeń (EFTCO, SQAS Assesor, Polskie Stowarzyszenie Myjni Cystern, Środowisko Akademickie).

Środowisko nr 1, było ostatnim obszarem tematycznym omawianym podczas pierwszego dnia VI Kongresu Polska Chemia. Uczestnicy Panelu GOZ – nowy łańcuch wartości w chemii (INTERSEROH Polska Sp. z o.o., Grupa Azoty S.A., Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Synthos S.A., PIPC) koncentrowali się wokół tego czym faktycznie są priorytetowe regulacje gospodarki obiegu zamkniętego. Szukano odpowiedzi na pytanie jak wygląda prowadzania GOZ-u w Polsce a także jak należy przygotować strategię firmy, aby wpisywała się ona w gospodarkę obiegu zamkniętego. Rozmowy potwierdziły, że GOZ jest szansą, ale także źródłem wielu wyzwań dla podmiotów przemysłu chemicznego. Ostatnim Panele podczas pierwszego dnia Kongresu czyli Chemia pod presją – regulacje vs. rzeczywistość (SARPI Dąbrowa Górnicza Sp. z o.o., Alventa S.A., PIPC, Anneberg Transpol Int. Sp. z o. o., Dow Polska Sp. z o.o., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., DZP Domański Zakrzewski Palinka Sp. kom) pozwolił zrozumieć, że to co stanowi największe wyzwanie dla przemysłu chemicznego to brak poczucia komplementarności wszystkich regulacji dla tego sektora. Wspólny dialog z administracją często przynosi pozytywne efekty, jednak jest to proces wymagający. Paneliści podkreślali także, że nie wszystkie regulacje jakie mamy wynikają z prawa unijnego – regulacje europejskie pozwalają na dość sporą elastyczność, natomiast w Polsce mamy tendencje do zaostrzania ustaw.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu było wręczenie tytułu „Ambasadora Polskiej Chemii”, którym w tym roku został Synthos S.A.

Kapituła Kampanii przyznając tytuł „Ambasadora Polskiej Chemii” widzi i docenia duży nacisk, jaki Synthos S.A. wkłada w budowanie innowacyjnej organizacji, dostosowując się do panujących trendów. Synthos S.A. utrzymuje pozycję jednego z liderów innowacyjności w branżach surowców do produkcji opon, tworzyw termoizolacyjnych, surowców do chemii budowlanej oraz środków ochrony roślin. Synthos S.A. zapewnia sobie długoterminową przewagę konkurencyjną opartą na technologii i know-how, a tym samym długofalowy, stabilny wzrost wartości firmy - mówił podczas wręczania tytułu dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Tytuł „Ambasadora Polskiej Chemii” jest jednym z elementów autorskiego projektu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, którym jest Kampania „Polska Chemia”. Kampania jest jedynym, krajowym programem promującym polski sektor chemiczny. Jej głównymi celami są stałe budowanie pozytywnego wizerunku branży, jako odpowiedzialnego, innowacyjnego i prośrodowiskowego sektora oraz promocja obowiązujących w Polskiej Chemii zasad zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej.

Drugi dzień Kongresu rozpoczął się wystąpieniem posła Krzysztofa Sitarskiego, Wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Polska Wodorowa: „Suwerenność energetyczna jest tożsama z suwerennością państwa w ogóle, dlatego tak ważna jest dywersyfikacja źródeł i własne zasoby.” – mówił poseł Sitarski.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ