Projekt wodorowy studentów AGH wygrał konkurs organizowany przez PGNiG
Za pomysł na wykorzystanie wodorków metali do oczyszczania, kompresji i magazynowania wodoru Mikołaj Krupa, Maciej Kalka i Paweł Jagoda otrzymali pierwszą nagrodę w konkursie „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”. Oprócz 30 tys. złotych autorzy zwycięskiego projektu dostaną także szansę na 400 tys. zł dofinansowania jego realizacji.
Studenci i doktorant Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie opracowali rozwiązanie, które zapewnia bezpieczne magazynowanie wodoru i możliwość jego oczyszczania, co ma bardzo duże znaczenie w dalszym wykorzystaniu wodoru np. w ogniwach paliwowych.
– Pracujemy nad tym projektem już od kilkunastu miesięcy. Testowaliśmy go w warunkach labolatoryjnych i półrzeczywistych, więc ryzyko niepowodzenia jest niskie. To pionierskie rozwiązanie pozwalające na magazynowanie wodoru w efektywny, tani i bezpieczny sposób – wyjaśnia Mikołaj Krupa z AGH.
Technologii wodorowych dotyczyło zresztą najwięcej pomysłów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu. Sama liczba zgłoszeń również była rekordowa – na konkurs napłynęło 55 pomysłów, prawie dwa razy więcej niż rok temu.
– W ramach formuły „open innovation” sięgamy po innowacyjne pomysły z wielu źródeł. Jednym z nich są zespoły studentów i doktorantów z polskich uczelni, których projekty odpowiadają na potrzeby technologiczne spółek z całej Grupy Kapitałowej PGNiG. Oczywiście te propozycje wymagają badań i dostosowania do naszych potrzeb, jednak sam pomysł już się liczy – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju. – Najlepsze pomysły rozwijamy aż do wdrożenia. Na przykład z poprzednich edycji skorzystaliśmy z pomysłu badań nad przetwarzaniem odpadów wiertniczych na produkty oraz z zastosowania ultralekkich proppantów ceramicznych przy wydobyciu gazu ze źródeł niekonwencjonalnych. Tym bardziej cieszą nas tegoroczne projekty związane z magazynowaniem, wytwarzaniem i dystrybucją wodoru, ponieważ jesteśmy w tej chwili bardzo mocno skupieni na rozwoju obszarów związanych z jego wykorzystaniem. W tej chwili w fazie realizacji w Grupie PGNiG znajduje się uruchomienie stacji tankowania pojazdów wodorem – dodał.
Drugą nagrodę w tegorocznej edycji konkursu zdobyli Andrzej Nowak i Cezary Czajkowski, doktoranci z Politechniki Wrocławskiej, za opracowanie innowacyjnego typu wymiennika ciepła do procesu regazyfikacji. Trzecie miejsce zajął zespół reprezentujący AGH w składzie Edyta Kuk i Bartłomiej Małkus. Zaprezentowali inteligentną sieć dystrybucji do zastosowania na rynku LNG małej skali.
Konkurs „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG” odbył się po raz piąty. Kierowany jest do studentów i doktorantów pracujących nad innowacyjnymi projektami o charakterze badawczo-rozwojowym, które odpowiadają obszarom działalności Grupy Kapitałowej PGNiG. Poza nagrodami finansowymi, w przypadku zainteresowania rozwojem i wdrożeniem ze strony PGNiG autorzy najlepszych rozwiązań mogą liczyć na wysokie dofinansowanie pozwalające na realizację projektu.
– Nasz konkurs z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W tym roku poza uczelniami, których przedstawiciele zostali nagrodzeni, w rywalizacji brali udział także studenci z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Częstochowskiej. Pomysły, które w ramach konkursu trafiają do naszego Departamentu Badań i Rozwoju coraz częściej znajdują praktyczne zastosowanie w branży gazowniczej – podsumował Cezary Starczewski, dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju w PGNiG SA.
Komentarze