Partner serwisu
12 marca 2014

Chemiczny projekt marzeń

Kategoria: Innowacje i nauka

Dr Evan Spruijt, który marzy o tym, by opracować sztuczną komórkę, zwyciężył w finale międzynarodowego konkursu Dream Chemistry Award, organizowanego przez Instytut Chemii Fizycznej PAN.

Chemiczny projekt marzeń

Do końca listopada można było nominować i zgłaszać naukowców-wizjonerów do konkursu na najciekawszy naukowy projekt-marzenie z zakresu chemii i jej pogranicza z fizyką, biologią lub inżynierią materiałową.

Nagroda w konkursie – unikatowa w skali świata – przyznawana jest nie za osiągnięcia naukowe, ale za marzenia, które mają być inspiracją dla nowych rozwiązań.

Zwycięzca konkursu – dr Evan Spruijt, który otrzymał w nagrodę statuetkę, 15 tys. euro oraz możliwość upowszechnienia tematu projektu. – jest Holendrem, choć badania prowadzi na francuskiej Ecole Superieure de Physique et de Chimie Industrielles (ESPCI).

Konkurs Dream Chemistry Award jest adresowany do naukowców z całego świata, w wieku przed ukończeniem 36 lat, którzy obronili doktorat w 2006 roku lub później. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest nominowanie kandydata przez naukowca z tytułem doktora lub wyższym i przynajmniej 20-letnim stażem w naukach ścisłych/przyrodniczych, liczonym od daty publikacji pierwszej pracy naukowej.

W skład Komitetu Honorowego konkursu Dream Chemistry Award wchodzą wybitni chemicy: laureat Nagrody Nobla prof. Richard Schrock (MIT), prof. Krzysztof Matyjaszewski (Carnegie Mellon University) oraz prof. Bartosz Grzybowski (Northwestern University).

 

Źródło: IChF PAN

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ