Halina Pupacz (PIPP) o rynku paliw i wyzwaniach na 2020 rok
– Kolejne zmiany uszczelniające rynek paliw i system podatkowy, skutkujące zmniejszeniem zjawiska tzw. „szarej strefy” w aspekcie pozytywnym dla branży i budżetu, przyniosły za sobą także szereg obowiązków i wymagań dla przedsiębiorców – podkreśla Halina Pupacz, Prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Co było najtrudniejsze dla branży paliwowej w 2019 r.?
Wiele obowiązków skutkujących zmniejszeniem zjawiska tzw. „szarej strefy” to konieczność dużych nakładów finansowych, a także zatrudnienia dodatkowych pracowników. Stąd m.in. branża paliwowa została wybrana, by jako jedna z pierwszych wprowadzić tzw. kasy online, na bieżąco raportujące transakcje do systemów fiskalnych. Ponadto zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się przepisy dotyczące wystawiania faktur do paragonów – przedsiębiorcy mogą wystawić fakturę wyłącznie do paragonów zawierających NIP nabywcy. Mamy także tzw. białą listę, czyli działający od 1 września 2019 r. wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Lista umożliwia m.in. sprawdzenie, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT oraz potwierdzenie numeru rachunku bankowego kontrahenta.
Od listopada ubiegłego roku branżę paliwową obowiązuje mechanizm podzielonej płatności, czyli tak zwany „split payment”, wprowadzony ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Ponadto rozszerzono obowiązki w zakresie monitorowania przewozu towarów wrażliwych na kolej i LPG. Przewóz towarów wrażliwych z wykorzystaniem sieci kolejowej, a także przewóz LPG został również objęty obowiązkami zgłaszania do rejestru SENT. Polska Izba Paliw Płynnych włączyła się także w działania edukacyjne Ministerstwa Finansów w zakresie prowadzonej przez resort kampanii edukacyjnej „Bezpieczna Transakcja”, mającej na celu uchronienie przedsiębiorców przed wplątaniem w tzw. karuzele VAT.
Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego roku było…
Złożenie przez PKN ORLEN SA w Komisji Europejskiej formalnego wniosku o zgodę na przejęcie kapitałowe Grupy LOTOS. W kontekście zmian prawnych nie do przecenienia jest oczywiście wprowadzenie „Konstytucji Biznesu” – szeregu ułatwień dla polskich przedsiębiorców – pakietu pięciu ustaw, których celem jest zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności. Wiele z zagadnień, z którymi muszą mierzyć się dziś operatorzy prywatnych stacji paliw, dotyczy też całego handlu, branży retail. Przykładem są zatory płatnicze. W roku 2019 roku uchwalono pakiet przepisów mających przeciwdziałać zatorom w transakcjach handlowych.
Największym wyzwaniem w 2020 r. dla branży paliw jest?
Budowa infrastruktury paliw alternatywnych i ładowania pojazdów elektrycznych (EV). Wprawdzie wymogi unijne w tym zakresie mówią o tzw. korytarzach TEN-T, czyli w praktyce o głównych drogach krajowych, gdzie intensywnie inwestują koncerny w tzw. MOP-y (Miejsca Obsługi Podróżnych z rozbudowaną ofertą usługowowypoczynkową dla podróżujących). Jednak wobec wymaganej prawem rozbudowy flot firmowych o pojazdy zasilane LNG/CNG, wodorem i elektryczne, w ten obszar będą zapewne inwestować lokalne stacje paliw.
Stąd też obserwujemy duże zainteresowanie nowymi inwestycjami wśród prywatnych i franczyzowych stacji paliw. Ale ważne są także zagadnienia związane z jakością paliw, np. bioLNG z biogazowni, jak też stabilizacją dostaw energii elektrycznej na stację i jej kosztów.
Wspólnym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców i administracji państwowej w najbliższych latach będzie oczywiście tzw. eUrząd, czyli intensywna elektronizacja w kontaktach na styku urząd-przedsiębiorca. Coraz więcej spraw urzędowych zarówno obywatele, jak i firmy mogą już załatwić elektronicznie – komputerowo, czy też raczej coraz częściej przez smartfon. Nieuchronnie wiąże się to z rozwojem infrastruktury IT, nowymi inwestycjami i nakładami finansowymi.
Wypowiedź pochodzi z czasopisma CHEMIA PRZEMYSŁOWA 1/2020
Komentarze