Partner serwisu
24 lutego 2020

Wyniki Grupy MOL za 2019 r.: wynik EBITDA powyżej podwyższonej prognozy

Kategoria: Aktualności

Grupa MOL podała dziś wyniki finansowe za rok 2019 r. Pomimo wymagających warunków gospodarczych, Grupa wygenerowała 598 mln USD oczyszczonej CCS EBITDA w czwartym kwartale, osiągając wynik 2,44 mld USD za cały rok 2019, tym samym przekraczając wcześniej podwyższoną prognozę. Uproszczony rachunek przepływów pieniężnych wykazuje spadek w porównaniu z rokiem 2018, co wynika z prowadzonych w firmie strategicznych projektów inwestycyjnych, jednak wciąż pozostaje dodatni, na poziomie 356 mln USD.

Wyniki Grupy MOL za 2019 r.: wynik EBITDA powyżej podwyższonej prognozy

Produkcja w Segmencie Upstream w czwartym kwartale notowała stabilny wzrost, w całym roku przekraczając 111 mboepd – nieco powyżej zakładanego celu. Z uwagi na spadające ceny surowca, przełożyło się to na 17 proc. niższy wynik EBITDA w porównaniu z rokiem 2018. Większość wolnych przepływów gotówkowych w tym segmencie pochodziła z działalności wydobywczej i produkcyjnej, która przyniosła blisko 700 mln USD na przestrzeni całego roku. Cel na 2020 w tym segmencie zakłada z jednej strony zakończenie przejęcia udziałów w złożu ACG, które doda 20 tys. baryłek do rocznej produkcji grupy, z drugiej zaś maksymalizację wartości i generowanej gotówki z dotychczas wykorzystywanych złóż, dzięki efektywnym działaniom operacyjnym.

Segment Downstream w całym roku zanotował spadek o 13 proc. jeśli chodzi o oczyszczoną CCS EBITDA, osiągając 866 mln USD, co stanowi odbicie warunków makro. W czwartym kwartale wynik ten sięgnął 191 mln USD, tracąc 21 proc. rok do roku, w obliczu słabnących pod koniec roku marż na produktach rafineryjnych i petrochemicznych. W styczniu i lutym 2020 r. ten trend jednak zdążył się już odwrócić w przypadku marż refineryjnych. W całym regionie rósł popyt na paliwa, co pozytywnie wpłynęło na wynik Segmentu.

Najważniejsza inwestycja Grupy – „Projekt Poliole” przebiega zgodnie z harmonogramem i zakładanym budżetem. W ubiegłym roku nabrały tempa kluczowe prace budowlane, a cały projekt osiągnął okolice 50 proc. wykonania.

Podjęta została finalna decyzja inwestycyjna dotycząca rozbudowy rafinerii w Rijece, która ma przyczynić się do usprawnienia należącego do INA biznesu Downstream. Projekt zakłada budowę instalacji opóźnionego koksowania (ang. delayed coker), a jego zakończenie zaplanowane jest na 2023 r.

„Gwiazdą” zeszłego roku okazał się Segment Usług Konsumenckich, w którym rok do roku EBITDA wzrosła o 30 proc. w ostatnim kwartale (24 proc. licząc w USD), notując kolejny solidny rok dwucyfrowych wzrostów. Segment odnotował też szereg innych sukcesów – marża na ofercie pozapaliwowej stanowi już 30 proc. całej marży w 2019 r. Przyspieszyła również realizacja projektu rozbudowy punktów pozapaliwowych – liczba sklepów Fresh Corner wzrosła do 877, z 687 rok wcześniej.

Segment Gas Midstream w ostatnim kwartale zanotował z kolei EBITDA na poziomie 71 mln USD, co oznacza wzrost o 48% rok do roku. Wpływ na ten wzrost miało rosnące zapotrzebowanie na przepustowość, wobec niepewności wokół umowy tranzytowej pomiędzy Rosją, a Ukrainą. O ponad 10 proc. zmniejszyły się również koszty operacyjne, dzięki mniejszemu zużyciu paliw, ograniczeniu strat w sieci oraz spadkom cen gazu.

Prezes i CEO Grupy, Zsolt Hernádi tak skomentował zeszłoroczne wyniki:

- Pomimo niekorzystnych warunków zewnętrznych w 2019 r., dostarczyliśmy wyniki nawet nieco powyżej zaktualizowanej wcześniej w górę prognozy. Osiągnęliśmy też znaczne postępy w ramach naszej transformacji. Wydaliśmy zgodę na przejęcie znaczących złóż w Azerbejdżanie, doprowadziliśmy do półmetka nasz flagowy projekt „Poliole”, a nasz Segment Usług Konsumenckich zanotował kolejny rekordowy rok. Dzięki stabilnym fundamentom, patrzymy z optymizmem w rok 2020, pomimo rosnącej niepewności co do wydarzeń o skali globalnej. Dzięki nowym złożom, wynik EBITDA w 2020 r. powinien osiągnąć poziom 2,5 mld USD, przy założeniu średniej ceny ropy Brent na poziomie ok. 60 USD za baryłkę i nieco bardziej konserwatywnym założeniom w segmencie petrochemicznym. Powinno to ponownie zapewnić Grupie wystarczające przepływy pieniężne, by pokryć toczące się inwestycje i inne strategiczne projekty.

źródło: MOL
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ