Jarosław Ptaszyński: Wysoka jakość to nie wszystko
Realizujecie również projekt przy współpracy z NCBR, zakładający wprowadzenie tzw. Predictive Maintenance. Na czym polega?
Tak, to jeden z projektów prowadzonych w ramach zwiększania efektywności produkcji – to ten element, o którym wspominałem wcześniej. Dążymy do doskonałości operacyjnej i maksymalnej wydajności. W tym celu, przy wsparciu zespołu z CIECH S.A., wdrażamy kilka projektów, których wspólnym mianownikiem jest digitalizacja i wdrażanie rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0. Chodzi o udoskonalenia w obszarze utrzymania ruchu mające na celu prognozowanie cyklu życia maszyn i poszczególnych elementów instalacji sody. Dzięki ogromnej ilości danych i wykorzystaniu narzędzi IT można dostosowywać jeszcze lepiej warunki pracy oraz możliwości instalacji do wymogów biznesowych, np. poprzez bardziej optymalne planowanie postojów czy zwiększanie wydajności linii produkcyjnej w ślad za rosnącym popytem.
Czyli nie jest to już tylko prewencja?
Działania, które prowadzimy na różnym etapie zaawansowania, dotyczą nie tylko optymalizacji procesu produkcji czy wspomnianej diagnostyki linii i urządzeń, w celu określenia ich optymalnego wykorzystania zgodnie z wymogami biznesowymi, ale także udoskonalenia prac serwisowych oraz obsługi linii z poziomu urządzeń mobilnych. Zbieramy coraz więcej danych i coraz więcej danych przetwarzamy.
Tylko pytanie, czy potrafimy z tych baz umiejętnie korzystać?
Oczywiście, zainstalowanie czujników i zbieranie ogromnej ilości danych nie załatwia sprawy wspomnianej doskonałości operacyjnej. Kluczem jest ich przetwarzanie, analizowanie i wdrażanie w życie wniosków z nich płynących. Danych w naszych systemach informatycznych jest tak dużo, że pomaga nam tu cyfryzacja, która wspomaga ich analizę i podpowiada nam np. w jakim okresie serwis danego urządzenia będzie najbardziej optymalny. Czasami może się okazać, że niepotrzebne jest zatrzymanie maszyny, jeśli wszystkie jej parametry pracują poprawnie – wówczas jej przegląd możemy przesunąć. Dogłębna analityka przy pomocy cyfryzacji jest niezbędna dla procesu doskonalenia efektywności.
Oprócz wspomnianych projektów planujecie kolejne?
W obu zakładach CIECH Soda Polska toczy się wiele projektów mających na celu zwiększenie efektywności działania i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do procesu produkcji. Modernizujemy i rozwijamy oba zakłady – ważnym elementem funkcjonowania naszych fabryk jest wydajna i efektywna energetyka. Aktualnie kończymy kapitalny remont kotła w Janikowie i przymierzamy się do inwestycji w energetykę opartą na gazie w Inowrocławiu.
Rozmawiała Aleksandra Grądzka-Walasz, redaktor czasopisma "Chemia Przemysłowa"
Artykuł został zamieszczony w czasopiśmie "Chemia Przemysłowa" 2.2020
Komentarze