Rada Polskich Inwestorów w Afryce
Czołowi polscy przedsiębiorcy inwestujący na kontynencie afrykańskim stworzyli platformę wymiany doświadczeń i opinii, która będzie wspierała dalszy rozwój współpracy gospodarczej na linii Polska - Afryka. W tym celu powołano Radę Polskich Inwestorów w Afryce.

Przewodniczącym Rady został Jan Kulczyk, twórca CEED Institute i największy polski prywatny inwestor w Afryce. Ponadto w skład Rady weszły największe polskie przedsiębiorstwa inwestujące w Afryce, reprezentowane między innymi przez Jerzego Staraka (Polpharma), Romana Karkosika (Krezus), Adama Górala (Asseco Poland), Krzysztofa Jałosińkiego (Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police), Marcina Kubicę (Lubawa) oraz Karola Zarajczyka (Ursus).
Podczas debaty zorganizowanej przez CEED Institute w Polskiej Radzie Biznesu, reprezentanci największych polskich firm inwestujących w Afryce dyskutowali o szansach i wyzwaniach jakie stwarza rozwój współpracy gospodarczej z krajami afrykańskimi.
– W nowoczesnym, globalnym świecie to nie odległość decyduje o bliskości. Afryka patrzy na Polskę i nasz region z dużym zaufaniem. Imponuje im sukces naszej transformacji gospodarczej, determinacja i przedsiębiorczość. Na tle borykającej się z kłopotami Europy mamy w sobie świeżość i energię, niezbędne do wprowadzania wielkich zmian, przed którymi stoi dziś Afryka. Olbrzymi potencjał rozwijającej się gospodarki afrykańskiej, stwarza niepowtarzalną szansę, której nie wolno zmarnować. Wierzę, że Rada Polskich Inwestorów w Afryce może odegrać istotną rolę w realizacji tego celu – powiedział Jan Kulczyk, globalny przedsiębiorca, największy polski prywatny inwestor w Afryce i założyciel CEED Institute.
Zgodnie z intencją założycieli, Rada Polskich Inwestorów w Afryce będzie pełnić rolę platformy wymiany myśli oraz doświadczeń na rzecz dalszego rozwoju gospodarczej współpracy polsko-afrykańskiej. Zadaniem Rady będzie również przecieranie ścieżek kolejnym polskim firmom chcącym zaistnieć na kontynencie afrykańskim. Rada będzie także ośrodkiem opiniotwórczym otwartym na partnerską współpracę z sektorem publicznym i mediami.
Uczestnicy debaty zgodnie przyznali, że kluczem do powodzenia inwestycji afrykańskich jest współpraca z lokalnymi partnerami i wsparcie polskich służb dyplomatycznych.
Źródło: Kulczyk Investments
fot.: Grupa Azoty Puławy