Ile CO2 pochłonie pustynia?
Pustynie pochłaniają niespodziewanie dużo węgla atmosferycznego – odkrycie to po 10 latach eksperymentu pozwoli na oszacowanie ile CO2 znajduje się w atmosferze, a ile jest pochłaniane przez tereny pustynne.
– Suche ekosystemy są ważnymi obszarami pochłaniania atmosferycznego dwutlenku węgle – zatem w miarę wzrostu jego poziomu, będą pochłaniały go coraz więcej. Pomogą nam nieco z nadmiarem CO2 trafiającym do atmosfery. Nie wchłoną całego, ale pomogą - mówi profesor nauk biologicznych Washington State University (WSU) – R. Dave Evans.
W czasie eksperymentu uczeni WSU poddali wybrane fragmenty pustyni Mojave działaniu takiego poziomu CO2, jaki jest przewidywany w 2050 roku. Następnie badacze usunęli metrową warstwę gruntu i zbadali ile węgla zostało w niej pochłonięte. – Mimo, iż tereny zalesione wchłaniają na każdy hektar znacznie więcej CO2, to obszary pustynne i półpustynne, ze względu na swoją powierzchnię, okazują się niezwykle istotne dla obiegu węgla – mówi Evans.
W czasie eksperymentów naukowcy wybrali dziewięć ośmiokątnych obszarów, każdy o średnicy około 75 metrów. Nad trzy z nich dostarczali powietrze, w którym znajdowało się 380 ppm CO2, czyli tyle ile obecnie w atmosferze. Nad trzy kolejne nie dostarczano dodatkowego powietrza, a trzy ostatnie otrzymywały powietrze z zawartością CO2 sięgającą 550 ppm (taką zawartość CO2 w atmosferze prognozuje się na rok 2050). Powietrze ze specjalnie oznaczonym unikatową sygnaturą dwutlenkiem węgla poddawane było rurami PVC nad badanym obszarem.
Z analiza, wykonanej przez Benjamina Harlowa z Laboratorium WSU wynika, że tereny suche mogą pochłonąć od 15 do 28 procent CO2 wchłanianego przez lądy.
Chociaż ekosystemy leśne mają tendencję do przechowywania węgla w materii roślinnej, naukowcy odkryli że na terenach pustynnych dodatkowy węgiel jest wchłaniany dzięki zwiększonej aktywności w strefie korzeniowej – ryzosferze.
Źródło: PhysOrg