Partner serwisu
23 marca 2021

Kiedy biznes spotyka naukę. Partnerstwo B+R przemysłu i jednostki naukowej w rozwiązaniach z zakresu zielonej chemii

Kategoria: WEBINARIUM: ZIELONA CHEMIA dla zrównoważonego rozwoju

To tytuł prezentacji, z którą wystąpi dr hab. inż. Marcin Śmiglak z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, podczas WEBINARIUM: Zielona chemia dla zrównoważonego rozwoju, 25 marca 2021.

Kiedy biznes spotyka naukę. Partnerstwo B+R przemysłu i jednostki naukowej w rozwiązaniach z zakresu zielonej chemii

Niewątpliwie dzisiejszy przemysł stoi przed niełatwym wyzwaniem polegającym na wdrażaniu ekologicznych rozwiązań technologicznych, które są odpowiedzią na zmieniające się przepisy europejskie. Proces ten jest złożony i dotyczy wszystkich aspektów funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych, od pozyskiwania surowców oraz ich ponownego zawracania do procesów, przez racjonalne zagospodarowania produktów ubocznych lub odpadowych, kończąc na wdrażaniu technologii recyklingowych.

W naszej ocenie, proces tworzenia i wdrażania tych nowych technologii może być znacząco łatwiejszy i przyjemniejszy poprzez partnerstwo z jednostkami naukowymi, które rozumieją biznes. Tutaj jednak potrzeba narzędzi, które takie działania ułatwią i usprawnią.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny pretenduje do pozycji lidera w planowaniu i prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych z zakresu chemii, biotechnologii oraz inżynierii materiałowej, zarówno na zasadach komercyjnych, jak i finansowanych ze środków publicznych. W prezentacji dowiedzą się Państwo, jakie mamy na tym polu doświadczenia i jak to wygląda okiem naukowców. 

 

Marcin Śmiglak

W 2003 roku ukończył Technologię chemiczną na Politechnice Poznańskiej. Po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Chemii, The University of Alabama w Stanach Zjednoczonych. Po uzyskaniu tytułu doktora, odbył staż podoktorski w Center for Green Manufacturing (CGM), gdzie oprócz pracy badawczej, zajmował się wdrażaniem wypracowanych technologii poprzez tworzenie spółek celowych.

Jego zainteresowania naukowe od zawsze związane były z cieczami jonowymi – ich syntezą oraz zastosowaniem. W 2010 roku podjął pracę w firmie Iolitec GmbH, specjalizującej się w produkcji cieczy jonowych. Zajmował się utworzeniem oddziału firmy Iolitec w USA, a następnie przeniósł się do Niemiec, gdzie podjął pracę na pozycji dyrektora Działu Produkcji i Rozwoju Technologii w tej firmie.

Od 2013 roku w Polsce, związany z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologiczny, gdzie prowadzi własny, multidyscyplinarny zespół badawczo-rozwojowy. W swoim zespole stawia na współpracę, zaangażowanie i dzielenie się kompetencjami. W 2017 roku obronił rozprawę habilitacyjną na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od tego samego roku, Prezes Zarządu spółki Innosil, zajmującej się wdrażaniem autorskich rozwiązań technologicznych w dziedzinie agrochemii. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu i planowaniu badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych, pozyskiwaniu środków zewnętrznych oraz komercjalizacji i transferu technologii. 

 

Więcej informacji o webinarze

Zarejestruj swój udział

Uczestnictwo w wydarzeniu, które odbędzie się w formule onlinowej, jest bezpłatne.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ