Partner serwisu
06 lipca 2021

Production-level 4 - co to oznacza dla Utrzymania Ruchu?

Kategoria: XIV Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym

Dowiecie się z prezentacji Andrzeja Soldatego, Założyciela Inicjatywy na rzecz polskiego Przemysłu 4.0. Wygłosi ją 15 lipca, podczas XIV Konferencji Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym, która odbędzie się w Zakopanem.

Production-level 4 - co to oznacza dla Utrzymania Ruchu?

Utrzymanie ruchu to nieodłączny komponent działalności przemysłowej, ta zaś podlega istotnym zmianom w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Czynniki te można grupować w obszarach „sił” kształtujących przemysł. Zalicza się do nich „siłę” rynkową , a w szczególności potrzeby i oczekiwania odbiorców, „siłę” otoczenia formalno-prawnego, „siłę” krajobrazu budowania wartości z nowymi modelami konkurowania , „siłę” podaży zasobów oraz „siłę” zmian technologicznych.

Obecny zakres, skala i kompleksowość oddziaływania tych „sił” skutkują powstawaniem nowej generacji przemysłu określanej od początku zeszłej dekady pojęciem „Przemysł 4.0”. Początkowo z pojęciem tym wiązano głównie zmiany w obszarze technologii i organizacji , ale kolejne lata przyniosły koncentrację uwagi na zrównoważonej transformacji przemysłu z centralną rolą człowieka wspomaganego sztuczną inteligencją, cyfryzacją, automatyzacją i robotyzacją. To obraz tzw. „produkcji poziomu czwartego”.

Praktyczna realizacja tego modelu wiąże się z koniecznością odpowiedzi na szereg pytań, w tym tych, które dotycz funkcjonowania służb utrzymania ruchu w nowej generacji przemysłu. Czy reprezentantem tej specjalności będzie robot zastępujący człowieka czy wręcz odwrotnie, człowiek jako „ superhero”, którego naturalne możliwości zostaną zwielokrotnione innowacjami technologicznymi. Temu zagadnieniu dedykowana jest niniejsza prezentacja.

 

Andrzej Soldaty

Założyciel Inicjatywy na rzecz polskiego Przemysłu 4.0

Andrzej Soldaty swoją karierę zawodową związał z obszarem automatyzacji przemysłu. W latach 1986- 1990 kierując Działem Robotyzacji w ROBRA „Chemoautomatyka” uczestniczył w opracowaniu i wdrożeniu pilotowych aplikacji robotów przemysłowych w przemyśle chemicznym. Kolejne 25 lat pracował dla międzynarodowego koncernu Festo, dostawcy rozwiązań i komponentów automatyki przemysłowej. W tym okresie brał udział w opracowaniu szeregu aplikacji i realizacji projektów automatyzacji w różnych sektorach przemysłu. Współuczestniczył w budowaniu i rozwijaniu firmy Festo w Polsce, prowadził również projekty międzynarodowe na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 2010-2015 był Prezesem Zarządu Festo sp. z o.o.

W roku 2016 utworzył „Inicjatywę dla Polskiego Przemysłu 4.0” – ruch społeczny skupiający przedstawicieli przemysłu, biznesu, nauki, który inicjuje, wspomaga i prowadzi działania na rzecz transformacji krajowego sektora przemysłowego.

W roku 2017 został powołany na lidera projektu „Platforma Przemysłu Przyszłości” w Ministerstwie Rozwoju.

Od marca 2019 r. do grudnia 2020  pełnił funkcję Prezesa Zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

Aktywnie uczestniczy w projektach dotyczących przedmiotowej tematyki, m.in. aktualnie organizuje Centrum Przemysłu 4.0 na Politechnice Śląskiej.

Andrzej Soldaty posiada wykształcenie techniczne w zakresie mechaniki i automatyki, ukończył studia doktoranckie w zakresie ekonomii w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN.

 

ZOBACZ więcej informacji o konferencji, w tym aktualizowany na bieżąco program.

fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ