Partner serwisu
28 września 2021

Ocena zapewnienia bezpieczeństwa w instalacjach przemysłowych

Kategoria: XX Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych

„Ocena zapewnienia bezpieczeństwa w instalacjach przemysłowych” – to tytuł referatu wprowadzającego, wygłoszonego przez prof. Adama S. Markowskiego podczas inauguracji XX Konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych.

Ocena zapewnienia bezpieczeństwa w instalacjach przemysłowych

Z szerokiego, przekrojowego wykładu prof. Markowskiego, który od lat jest jednym z współautorów programu konferencji, można wyciągnąć kilka wniosków, przedstawionych w podsumowaniu referatu.

   1.  Świat zmienia się, zmieniają się warunki produkcji, powstają nowe „know-how”, a także rosną nowe możliwości.

    2. Bezpieczeństwo to problem funkcjonowania całego systemu, zarówno w fazie projektowania, budowy i eksploatacji, a nie pojedynczej przyczyny.

    3. Obecne wyzwania związane z nowymi źródłami energii, materiałami i procesami przynoszą nowe zagrożenia i nowe ryzyka. Specjalną uwagę zwracają wymagania klimatyczne dotyczące redukcji CO2.

    4. Dotychczasowe metody oceny ryzyka dalekie są od doskonałości, szczególnie metody typu HAZID są dalej problemem.

    5. Można oczekiwać, że wprowadzenie cyfryzacji w połączeniu z dynamicznym zarządzaniem ryzykiem przyniesie dalsze nowe możliwości w zapewnieniu bezpieczeństwa, a także w zakresie wzrostu wydajności (od 5 do 40%).

    6. Zwiększenie wydajności instalacji procesowych i magazynowych oraz błędy ludzkie to dalsze zwiększenie skali ryzyka, co wymaga bardziej niezawodnych i efektywnych systemów zabezpieczeń.

    7. Systemy zbierania danych, ich przetwarzania i analizy (Technologia CLOUD) zrobiły istotny postęp, który powinien przełożyć się na poprawę jakości analiz ryzyka (QRA).

    8. Szersze zastosowanie teorii odporności z pewnością przyniesie dodatkową ochronę przed nieprzewidzianymi atakami, w tym cyberatakami.

    9. Szczególną troską w zakresie ochrony obiektów stanowi ochrona systemu informacyjnego, który jest sercem przemysłowym systemów kontroli ICS.

 10. Uwzględnienie nowych zasad prowadzenia przemysłu z uwzględnieniem pandemii COVID-19.

Profesor A. Markowski zaznaczył również, że zastosowanie cyfryzacji pozwala na sformułowanie nowej definicji bezpieczeństwa procesowego:

„Bezpieczeństwo Procesowe 4.0 to nauka techniczna dotycząca stanu warunków prowadzenia procesów przemysłowych kontrolowanych i sterowanych przez technologie cybernetyczne, który powinien zapewnić wymagany poziom ochrony zdrowia i życia pracowników oraz majątku produkcyjnego i środowiska przed czynnikami zagrożeń procesowych oraz atakami fizycznymi i cyberatakami”.

 

Organizatorem XX Konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowej, która odbywa się 28-29 września 2021 r. w Łodzi jest firma BMP, wydawca m.in. czasopisma "Chemia Przemysłowa" i portalu kierunekCHEMIA.pl. Gospodarzem Honorowym wydarzenia został CIECH S.A.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ