GK PGNiG na 23. Światowym Kongresie Naftowym w Houston
Inwestycje oraz projekty na rzecz rozwoju krajowego rynku biometanu i wodoru to tematy poruszone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podczas jednego z wiodących wydarzeń w branży. Na tegorocznym Kongresie Naftowym w Houston spółkę reprezentował Przemysław Wacławski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych PGNiG.
Gaz ziemny będzie jednym z kluczowych źródeł energii w okresie przejściowym transformacji energetycznej w Polsce. Jego wykorzystanie pozwoli zmniejszyć emisje, przy jednoczesnym zwiększeniu elastyczności produkcji energii elektrycznej – podkreślił w trakcie Kongresu Przemysław Wacławski, wiceprezes Zarządu ds. Finansowych PGNiG. – Obecny kryzys energetyczny pokazuje jednak, że musimy coraz szybciej sięgać po nowe, innowacyjne źródła energii – dodał.
Wyzwania regulacyjne wynikające z Porozumienia Paryskiego i Europejskiego Zielonego Ładu powodują, że koncerny energetyczne takie, jak GK PGNiG, stoją przed potrzebą coraz większych inwestycji w niskoemisyjne projekty i technologie. W przypadku PGNiG wiedza, doświadczenie oraz infrastruktura, jakimi dysponuje spółka, sprzyjają rozwijaniu inicjatyw związanych z dystrybucyjną i magazynowaniem niskoemisyjnych gazów – wodoru oraz biometanu.
Nasza Grupa Kapitałowa dąży do tego, by stać się animatorem rynku biometanu w Polsce. Oczekujemy, że jego rozwój przyczyni się nie tylko do ograniczenia szkodliwych emisji, ale także do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i stabilizacji krajowego sektora rolnego – powiedział wiceprezes Przemysław Wacławski.
W przypadku wodoru PGNiG koncentruje się na projektach związanych z przesyłem paliwa za pośrednictwem istniejących sieci gazowych oraz jego podziemnym magazynowaniem w kawernach solnych, w których obecnie gromadzony jest gaz ziemny.
Posiadając w swoich strukturach operatora sieci dystrybucyjnej i systemu magazynowania gazu, dostrzegamy istotne przewagi konkurencyjne PGNiG w tym obszarze – zaznaczył wiceprezes.
Podczas Kongresu wiceprezes Przemysław Wacławski odniósł się również do rekordowo wysokich cen gazu na rynku europejskim. Zaznaczył, że jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest historycznie niskie zapełnienie magazynów gazu na Starym Kontynencie oraz wciąż wysoki popyt na surowiec, który znacznie przewyższa podaż, ograniczaną zwłaszcza przez dominującego rosyjskiego dostawcę gazu na rynek europejski.
23. edycja Światowego Kongresu Naftowego odbyła się w dniach 5-9 grudnia br. w amerykańskim Houston.
Komentarze