Partner serwisu
25 stycznia 2022

Polska chemia – w kierunku 4.0

Kategoria: XXVIII Sympozjum CHEMIA 2022

Cyfrowa transformacja, Przemysł 4.0, nowoczesne technologie wspierające efektywność – to niektóre z zagadnień poruszanych w trakcie panelu otwierającego XXVIII Sympozjum Naukowo-Techniczne CHEMIA 2022.

Polska chemia – w kierunku 4.0

Panel rozpoczął referat Pawła Bielskiego (Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej), podczas którego prelegent przypomniał podstawowe założenia Przemysłu 4.0 i przedstawił przykłady działań „chemii” w tym zakresie.

Na pytanie: „Przemysł 4.0 – już jesteśmy czy zdążamy?” nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. W niektórych dziedzinach, takich jak: dostęp do niektórych technologii, infrastruktura IT i telekomunikacyjna, uwarunkowania prawno-organizacyjne można powiedzieć, że jesteśmy lub możemy działać w realiach Przemysłu 4.0. Wciąż zdążamy w takich dziedzinach jak: edukacja i kształtowanie kompetencji kadr czy przestarzała infrastruktura techniczna w wielu firmach – podsumował prelegent.

Więcej można przeczytać TUTAJ.

 

Realizacja wyzwań cyfrowej transformacji

O praktycznej realizacji wyzwań cyfrowej transformacji mówił Emil Białczak z Emerson Automation Solutions. Wymienił zalety owej transformacji. Wspiera ona np. realizację celów środowiskowych, jest środkiem do osiągnięcia konkurencyjnej pozycji rynkowej. Ważne, by projekty cyfrowej transformacji miały określony cel. – Brak jasnego celu biznesowego hamuje cyfrową transformację – podkreślał prelegent, dodając, że 60% przedsiębiorstw prowadzi pilotażowe projekty IoT, ale tylko 5% z nich ma określony i mierzalny cel biznesowy.

E. Białczak przedstawił propozycje Emersona dla uproszczenia cyfrowej transformacji, w tym Platformę Plantweb Optics oraz darmową platformę MyEmerson.

Cyfrowa transformacja obejmuje wszystkie obszary przedsiębiorstwa i stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnego świata. Emerson oferuje sprawdzone rozwiązania wpisujące się w nurt tej transformacji, proponuje partnerskie podejście we wdrażaniu rozwiązań na miarę XXI wieku – podkreślał.

 

Przemysł 4.0 a chmura dla zrównoważonego rozwoju

Od lat mówimy o Przemyśle 4.0, cyfrowej transformacji, teraz pojawia się też nowy temat: zrównoważony rozwój – zaznaczył Rafał Rumian z Microsoft Sp. z o.o. Omówił platformę Microsoft Cloud dla zrównoważonego rozwoju – to rozszerzalne rozwiązanie typu oprogramowanie jako usługa, które pomaga w rejestracji i raportowaniu oraz ogranicza wpływ organizacji na środowisko dzięki zautomatyzowanym połączeniom danych i praktycznym analizom.

Microsoft podkreśla, że zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie dla zaspokajania potrzeb ekonomicznych, społecznych i środowiskowych współczesnych i przyszłych pokoleń. Jest także korzystny dla biznesu. Oparte na chmurze rozwiązania technologiczne Microsoft – jak informuje firma: „mogą pomóc na każdym etapie drogi do równowagi ekologicznej”. Zachęca ona do zwiększenia efektywności – zmniejszenia zużycia zasobów i ilości odpadów oraz kosztów operacyjnych, wdrażając oparte na chmurze rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 

Wsparcie efektywności procesów produkcyjnych

O tym, jak ABB wykorzystuje lokalne fabryki i najnowsze technologie w celu wsparcia efektywności procesów produkcyjnych mówił Marcin Markowski z ABB Sp. z o.o. Zaznaczył, że lokalne fabryki to szybka odpowiedź na zapotrzebowanie klienta oraz skrócony łańcuch dostaw. Wspomniał o usługach serwisowych dla systemów napędowych ABB. To klasyczna opieka reakcyjna, zapewniająca pomoc i przyjazd serwisu ABB po wystąpieniu awarii urządzenia, jak i pakiet rozwiązań ABB Ability, umożliwiający serwis predykcyjny oraz opiekę zdalną przy wykorzystaniu rozwiązań cyfrowych.

Wśród tych rozwiązań Marcin Markowski wymienił m.in. gogle wirtualne (Remote Visual Guidance). – Zapewniają one zdalne wsparcie techniczne dla silników i napędów wykorzystujących technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR). Narzędzie pomaga szybko i skutecznie dotrzeć do sedna problemu.

Użytkownik może rozmawiać i udostępniać obrazy i filmy, a ekspert ABB może przeprowadzić użytkownika przez proces rozwiązywania problemów za pomocą interaktywnych narzędzi – mówił M. Markowski.

 

Mapa drogowa dla przemysłu 4.0

„Priorytety i mapa drogowa dla przemysłu 4.0” to tytuł referatu Mateusza Kasprzaka z firmy Yokogawa Polska Sp. z o.o., który m.in. nakreślił przeszkody w transformacji cyfrowej: – To często brak strategii, brak planów transformacji. To aplikacje rozwiązujące pojedyncze problemy oraz niespójne i odizolowane rozwiązania ad-hoc.

Przeszkodą jest też mnogość technologii i strach przed utknięciem w niekompatybilnych rozwiązaniach (sztywne struktury danych, modele obliczeniowe, języki programowania i architektury systemowe). – Transformacja cyfrowa oznacza przepisanie wszystkich procesów biznesowych w organizacji. Niezbędna jest interdyscyplinarna współpraca na niespotykaną dotąd skalę – zaznaczył M. Kasprzak, który dodał tu również odroczony i niejasny zwrot z inwestycji. CAPEX na transformację cyfrową nie najlepiej wpisuje się w istniejące ramy inwestycyjne oraz realizacyjne.

Zastanowiliśmy się, jak zatem pomóc firmom w transformacji cyfrowej i stworzyliśmy specjalną mapę drogową – informował przedstawiciel Yokogawy, wymieniając jej elementy. To: Połączenie z celami i strategią firmy, Ocena gotowości, Model dojrzałości, Współpraca między wydziałami, Organizacja procesów pod oczekiwania klientów, Identyfikacja szybkich sukcesów i estymacja zysków, Stworzenie bazy technologicznej, Reorganizacja technologii w oparciu o dane.

Referent skupił się na metodologii oceny Smart Industry Readiness Index, która pozwala na ocenę i charakterystykę dojrzałości zakładu w kwestii przemysłu 4.0.

 

Ethernet dla urządzeń polowych

Dużo mówimy dziś o Przemyśle 4.0. Warto tu podkreślić, że w przemyśle przetwórczym nie istniał wcześniej żaden standard sieciowy umożliwiający szybkie przesyłanie dużych ilości danych z poziomu obiektu do poziomu IT w architekturze Przemysłu 4.0 – mówił Dariusz Mierzejewski z Pepperl+Fuchs Sp. z o.o., omawiając Ethernet-APL: Ethernet dla urządzeń polowych.

Ethernet-APL umożliwia bezpośrednie łączenie urządzeń obiektowych z systemami wyższego poziomu, co pozwala na budowę jednolitej infrastruktury komunikacyjnej na wszystkich poziomach zarządzania procesami i firmy. Nowoczesne urządzenia obiektowe, oprócz czystej wartości procesowej, dostarczają także cenne dane dodatkowe. Dzięki Ethernet-APL operatorzy instalacji mogą w pełni wykorzystać możliwości urządzeń w czasie rzeczywistym, centralnie monitorować stan podzespołów i określać wymagania konserwacyjne z wyprzedzeniem. Ethernet-APL obsługuje technologię magistrali i odgałęzień powszechnie stosowaną w przemyśle przetwórczym. Nadaje się też do wszystkich przemysłowych protokołów Ethernet, np. Ethernet/IP, HART-IP i PROFINET. Z punktu widzenia planistów, projektantów i operatorów instalacji, dzięki możliwości zachowania obecnych instalacji i infrastruktury integracja jest łatwiejsza, a inwestycje są chronione.

 

***

XXVIII Sympozjum Naukowo-Techniczne CHEMIA 2022 odbywa się w dniach 25-26 stycznia w Płocku. Organizatorem wydarzenia jest BMP Sp. z o.o. Rolę Honorowego Gospodarza pełni PKN ORLEN S.A.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ