Nowy członek Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego
Do grona firm stowarzyszonych w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego dołączył Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie.

O instytucie
Instytut Chemii i Techniki Jądrowej (IChTJ) powstał w 1983 roku w wyniku wydzielenia, istniejącego od 1955 roku, oddziału Instytutu Badań Jądrowych, zlokalizowanego w Warszawie na Żeraniu. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe w zakresie radiochemii, chemii jądrowej, chemii radiacyjnej i jądrowej inżynierii chemicznej, radiobiologii. Ma szereg osiągnięć technologicznych, takich jak opracowanie oraz wdrożenie w kraju i za granicą radiacyjnych technologii sterylizacji i utrwalania żywności, modyfikacji polimerów i półprzewodników oraz instalacji stosujących technologie radiacyjne w ochronie środowiska.
Osiągnięcia
Instytut posiada pięć akceleratorów elektronów o energiach od 2 do 10 MeV oraz mocy od 10 do 20 kW. W 2010 roku IChTJ, jako jeden z około dwudziestu instytutów w świecie, uzyskał status Collaborating Centre in Radiation Technology and Industrial Dosimetry nadany przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA). Dwa instytutowe laboratoria: Laboratorium Pomiarów Dawek Technologicznych i Samodzielne Laboratorium Identyfikacji Napromieniowania Żywności są laboratoriami akredytowanymi przez Polskie Centrum Akredytacji. To drugie jest również laboratorium referencyjnym Ministerstwa Zdrowia w zakresie jakościowego badania obecności napromieniowanych składników w żywności.
IChTJ prowadzi studium doktoranckie i posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie chemii.
Źródło: www.pipc.org.pl
Fot. www.ichtj.waw.pl