Partner serwisu
14 lipca 2014

Konsolidacja finansowania inwestycji Grupy KGHM

Kategoria: Z życia branży

KGHM konsoliduje zadłużenie i wzmacnia kontrolę finansowania strategicznych inwestycji rozwojowych z poziomu Centrali KGHM Polska Miedź SA. Taka konsolidacja pozwoli na obniżenie kosztów oraz efektywniejsze i bezpieczniejsze finansowanie programu rozwojowego Grupy KGHM. Pierwszym etapem konsolidacji finansowania jest podpisana dziś umowa na kredyt konsorcjalny, umożliwiająca wykorzystanie kwoty do 2,5 mld USD w formie do 25 odnawialnych transz w okresie pięciu lat

Konsolidacja finansowania inwestycji Grupy KGHM

Projekty
Najważniejsze przedsięwzięcia programu inwestycyjno-rozwojowego Grupy KGHM dotyczą przede wszystkim:

  • udostępniania złoża Głogów Głęboki Przemysłowy
  • prac badawczych w Starym Zagłębiu Miedziowym
  • prac poszukiwawczo-rozpoznawczych w nowych obszarach koncesyjnych
  • budowy drugiego pieca zawiesinowego i modernizacji Huty Miedzi Głogów,
  • modernizacji Huty Miedzi Legnica,
  • kopalni odkrywkowej Sierra Gorda w Chile
  • kopalni głębinowej Victoria w Kanadzie
  • kopalni odkrywkowej Afton Ajax w Kanadzie
  • rozbudowy obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych Żelazny Most,
  • zastosowania nowej technologii składowania odpadów poflotacyjnych (technologia pasty)

Realizacja tych projektów przyczynisię do poprawy efektywności działania w obszarze górniczym, hutniczym oraz składowania odpadów. Będzie miała także pozytywne efekty środowiskowe i społeczne. Ponad 60% planów inwestycyjnych dotyczy inwestycji realizowanych w Polsce.

- Rozwój krajowych i zagranicznych projektów eksploracyjnych i produkcyjnych oraz wzrost efektywności poprzez innowacje to odpowiedź Grupy KGHM na rosnące wyzwania branży na świecie – mówi h, prezes KGHM Polska Miedź SA. - Realizujemy strategię, która zapewnia nam stabilny rozwój przez wiele lat.

Finansowanie
Finansowanie programu rozwojowego Grupy KGHM zostaje skonsolidowane i będzie kierowane z poziomu Centrali KGHM. Opiera się ono na środkach własnych i zostaje uzupełnione źródłami zewnętrznymi. Zewnętrzne formy finansowania nie wykroczą poza bezpieczny poziom zadłużenia. W perspektywie średnioterminowej zadłużenie nie będzie przekraczało dwukrotności EBITDA. To poziom uważany za bezpieczny dla firm działających w branży górnictwa metali nieżelaznych.

- Wdrożenie nowych zasad finansowania Grupy Kapitałowej z poziomu Centrali KGHM jest dla nas bardzo korzystne, co pokazała już oferta banków, kiedy negocjowaliśmy sfinalizowany dzisiaj kredyt konsorcjalny na 2,5 mld USD
– wyjaśnia Jarosław Romanowski, I wiceprezes KGHM ds. finansów. – Nasza pozycja jako Grupy KGHM, za którą stoi międzynarodowy potencjał i doświadczenie, pozwoliła nam uzyskać atrakcyjne warunki. Plasują one finansowanie KGHM w gronie najbardziej konkurencyjnych tego typu transakcji, zaaranżowanych na rynku w ostatnim czasie.

Kredyt na rozwój
Spółka zakłada stopniowe wykorzystywanie kredytu, bowiem elastyczna struktura transakcji daje możliwość wielokrotnego zaciągania i spłacania transz kredytu w zależności od bieżących potrzeb płynnościowych Grupy Kapitałowej KGHM. Kredytu udzieliła spółce grupa banków, wśród których są największe polskie banki (m.in. PKO BP, BGK, Pekao SA, BZ WBK, Bank Handlowy, mBank) oraz banki z Europy, Kanady, USA i Japonii, współpracujące dotychczas z KGHM. Udostępniony kredyt zostanie przeznaczony na wymienione wcześniej inwestycje Grupy KGHM oraz refinansowanie zadłużenia KGHM International. Operacja refinansowania (700 mln USD) przyniesie w perspektywie pięciu lat istotne oszczędności w kosztach obsługi finasowania oraz pozwoli na zwolnienie zabezpieczeń ustanowionych na majątku spółki KGHM International i wyeliminowanie restrykcyjnych zobowiązań finansowych i niefinansowych ograniczających jej rozwój.

KGHM jest w tej chwili w trakcie negocjacji pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. EBI to międzynarodowa, niekomercyjna instytucja Unii Europejskiej, która finansuje projekty przyczyniające się do rozwoju regionalnego, przyjazne dla środowiska i promujące innowacyjne rozwiązania oraz poprawiające bezpieczeństwo i warunki pracy.

Źródło: KGHM

Fot. KGHM
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ