Trwa konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych
„Analiza błędów ludzkich i kultura bezpieczeństwa”, „Bezpieczeństwo w wymiarze 4.0”, „Dyrektywa ATEX – jak wdrożyć ją z powodzeniem?”, „Bezpieczeństwo na różnych poziomach – od planowania instalacji po eksploatację” – to niektóre z tematów podejmowanych w czasie XXI Konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych.
Ponad 170 gości bierze udział w naszym cyklicznym spotkaniu specjalistów zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa instalacji. Witam osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo procesowe, za majątek przedsiębiorstw, witam kadrę naukowo-techniczną i przedstawicieli firm, które przedstawią najciekawsze aplikacje, dzięki którym ryzyko wystąpienia poważnej awarii jest znacznie mniejsze – mówił podczas otwarcia Adam Grzeszczuk, prezes BMP Sp. z o.o. Wymienił najważniejsze wydarzenia, zagrożenia na świecie, które oddziałują na sytuację geopolityczną oraz rynkową, co nie pozostaje bez wpływu na przemysł.
Adam Grzeszczuk ogólnie omówił też program konferencji, w którym znajdują się m.in.:
PANEL I: Nowe wyzwania = nowe bezpieczeństwo.
PANEL II: W wymiarze 4.0.
PANEL III: Obniżyć ryzyko procesów.
PANEL IV: Dyrektywa ATEX. Bądź na czasie.
PANEL V: Od planowania instalacji po eksploatację. Bezpieczeństwo na różnych poziomach.
PANEL VI: Analiza błędów ludzkich i kultura bezpieczeństwa.
DEBATA: Paliwa alternatywne – produkcja, dystrybucja, użytkowanie i zagrożenia z tym związane.
Grupa Azoty – Honorowy Gospodarz
Konferencję poprzedziła wycieczka techniczna do tarnowskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty S.A. Spółka ta pełni rolę Honorowego Gospodarza konferencji – w otwarciu wydarzenia wziął udział Zbigniew Paprocki, Członek Zarządu, Dyrektor Generalny Grupy Azoty S.A.
Bardzo mi miło, że mogę przywitać państwa w imieniu zarządu i własnym w tak szczególnym czasie dla naszej Grupy i całego przemysłu ciężkiej syntezy chemicznej w Europie. Jesienią tego roku większość fabryk nawozowych jest zmuszona bowiem prowadzić produkcję w ograniczonym stopniu, z uwagi na ceny gazu. Pojawia się więc tu kolejne, nieznane dotąd wyzwanie – musimy utrzymywać instalacje podczas postoju w pełnej gotowości do uruchomienia. A ta gotowość do startu to wielkie wyzwanie m.in. z uwagi na bezpieczeństwo techniczne – podkreślał Zbigniew Paprocki.
Nowe spojrzenie na bezpieczeństwo
21. edycja. Organizujemy tym samym najstarszą regularnie odbywającą się konferencję w dziedzinie bezpieczeństwa procesowego w Polsce. To spotkanie specjalistów, które przynosi wiedzę i doświadczenia dla zapobiegania poważnym awariom przemysłowym – mówił prof. Adam S. Markowski, kierownik Katedry Inżynierii Bezp. Pracy na Politechnice Łódzkiej, jeden z twórców wydarzenia.
Prof. Markowski wspomniał o niedawnym wypadku w Płocku (podczas rozruchu instalacji nastąpił wybuch, zginęły dwie osoby).
Do zagrożeń wypadkami dochodzą dziś nowe, globalne. Pojawiają się np. informacje o sabotażowych atakach na rurociągi. Coraz bardziej paląca jest kwestia bezpieczeństwa i ochrony obiektów. Czeka nas więc konieczność nowego spojrzenia na bezpieczeństwo. My – naukowcy i praktycy – musimy wziąć to pod uwagę – podsumował.
Głos podczas otwarcia zabrał też Paweł Rochala, doradca Komendanta Głównego PSP Warszawa:
Chciałbym wszystkich powitać w imieniu Komendanta Głównego, który od lat pełni patronat nad konferencją, z uwagi na jej wagę oraz tematykę poruszaną w czasie obrad.
KG PSP od lat czynnie uczestniczy w wydarzeniu, w tym roku referat „Bezpieczeństwo przemysłowe w kontekście składowania dużych ilości substancji niebezpiecznych – podejście krajowe i UE” wygłosi Radosław Czapla.
***
XXI Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych odbywa się 29-30 września 2022 r. w Krakowie. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP, wydawca m.in. czasopisma „Chemia Przemysłowa” i portalu kierunekCHEMIA.pl. Rolę Gospodarza Honorowego pełni Grupa Azoty.
Komentarze