BioLPG paliwem przyszłości
– Gaz płynny LPG, a także bioLPG, stanowi cenną alternatywę dla tych surowców, które wykorzystujemy aktualnie - powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
Spośród wielu paliw, które gospodarstwa domowe wykorzystują do ogrzania się, warto zwrócić uwagę na gaz płynny LPG – a w szczególności na bioLPG. Jest to paliwo przyszłości, które będzie zwiększało swoje znaczenie w najbliższych latach. Wynika to przede wszystkim z regulacji unijnych, które będą wymagały od budynków mieszkalnych osiągnięcia zeroemisyjności w okolicach 2030 roku. BioLPG jest paliwem, które w zdecydowanej większości będzie pochodziło z wykorzystania odpadów. W związku z tym będziemy mieli do czynienia z zamknięciem obiegu – odpady, które już nie będą mogły podlegać ponownemu wykorzystaniu i użyciu w innych produktach – będą mogły zostać wykorzystane do stworzenia paliwa dostępnego dla celów grzewczych w piecach na gaz płynny LPG. W związku z tym będziemy mieli do czynienia z bezpiecznym, niskoemisyjnym, a także ekonomicznym źródłem ciepła dla gospodarstw domowych oraz większych budynków.
– Dyrektywa unijna, która jest przewidywana w najbliższym czasie do wejścia w życie, wyznacza harmonogram czasowy na 2030 rok. Warto te regulacje wyprzedzać, bo one już w większym zakresie nie ulegną zmianie. Przestrzeń czasowa dotycząca 2030 roku jest w zasadzie przesądzona – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). – Gaz płynny LPG, a także bioLPG, stanowi cenną alternatywę dla tych surowców, które wykorzystujemy aktualnie. Dotyczy to przede wszystkim węgla kamiennego, z którym są poważne problemy – bo sprowadzamy go z zagranicy. Jest to surowiec aktualnie drogi, a przede wszystkim jest to surowiec wysokoemisyjny – w związku z tym będzie musiał być wycofywany w dosyć szybkim tempie. Trzeba zwrócić uwagę na to, że w dalszym ciągu kilka milionów gospodarstw domowych korzysta z węgla do ogrzewania, a więc mamy tutaj bardzo duży potencjał dotyczący wymiany źródła ciepła. Aby kontynuować tę ciężką drogę, którą wykonaliśmy w ostatnich latach w ramach programu Czyste Powietrze – działań obliczonych na wymianę tych źródeł ciepła, tzw. kopciuchów na piece o wyższej klasie i niższej emisyjności – powinniśmy zwrócić swoją uwagę na piece na gaz płynny LPG. Jest to surowiec niskoemisyjny, dostępny i tańszy od pozostałych źródeł ciepła. A już w najbliższej przyszłości będzie całkowicie zeroemisyjny i ekologiczny z racji wykorzystania bioLPG, czyli paliwa powstałego z odpadów – podkreśla Wołejko.
Komentarze