Partner serwisu
24 lutego 2025

Wyniki branży farb dekoracyjnych za 2024 rok

Kategoria: Aktualności

W 2024 roku branża farb dekoracyjnych – stanowiąca największy segment rynku  – zanotowała niewielki wzrost wartości sprzedanych farb o 0,6% r/r do 2,64 mld PLN (w roku 2023 wzrost ten wyniósł 13%), przy jednoczesnym spadku ich wolumenu liczonego w litrach o -3,5% r/r (w 2023 r. było to -2%). Wyniki powstały na bazie raportu SellFiK przygotowanego dla Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów.

Wyniki branży farb dekoracyjnych za 2024 rok

Ogólna, wymagająca sytuacja gospodarcza w 2024 r. miała również negatywny wpływ na wyniki branży farb dekoracyjnych, która w ubiegłym roku znajdowała się pod dużą presją. Trudne otoczenie ekonomiczne, w tym m.in. niski poziom nastrojów konsumentów, utrzymujące się wysokie stopy procentowe oraz niewielki wzrost realnych wynagrodzeń przełożyły się na spadek wolumenu sprzedaży farb dekoracyjnych.

Niesprzyjająca dla branży farb sytuacja panowała również w budownictwie mieszkaniowym. Według wstępnych danych GUS, w 2024 roku oddano do użytkowania o 9,6% mniej mieszkań niż w 2023 roku. Przyspieszenie wzrostu gospodarki odczuwalne było dopiero w końcówce 2024 roku – zgodnie z szacunkami GUS, PKB w IV kwartale 2024 r. wzrósł o 3,2% r/r, co oznacza poprawę w porównaniu do 2,7% w III kwartale ubiegłego roku. To jednak nieco mniejsze od zakładanego tempo wzrostu.

Jak wskazują prognozy, w 2025 roku koniunktura gospodarcza ma się poprawić, a PKB urośnie w przedziale 3-4%. – Oczekiwania branży farb na 2025 rok pozostają obecnie umiarkowanie optymistyczne. Spodziewamy się, że po trudnym, 2024 roku powinien być kontynuowany trend wzrostu gospodarki. Szczególnie istotne jest tutaj odbicie inwestycji, co ma jednak nastąpić dopiero w drugim półroczu. Należy podkreślić, że duże wyzwanie dla firm z branży stanowi ogromna i nieustająco rosnąca ilość przepisów, obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych. Firmy zamiast przeznaczać środki na rozwój, muszą je kierować na rozrost działów prawnych. Dlatego też z satysfakcją przyjmujemy zapowiedzi Komisji Europejskiej i polskiego rządu dotyczące uproszczenia regulacji, by zmniejszyć obciążenia administracyjne i uwolnić potencjał gospodarczy. Impulsem dla rozwoju naszego sektora może być nowa doktryna gospodarcza UE, tzw. kompas konkurencyjności, a także najnowszy rządowy program wsparcia mieszkalnictwa, na którego wdrożenie musimy jednak poczekać – komentuje Bartłomiej Ślązak Dyrektor Zarządzający PZPFiK.

źródło: PZPFiK
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ