Partner serwisu
Tylko u nas
26 sierpnia 2015

Marcin Wasilewski: Nowa moc

Kategoria: Energetyka w chemii

Już w 2018 roku Grupa ORLEN, dzięki nowym blokom parowo-gazowym w Płocku i we Włocławku, będzie dysponowała w Polsce mocami blisko 1,5 GWe, które są istotne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Koncernu, jak i naszego kraju.

Marcin Wasilewski: Nowa moc

Na jakim etapie jest budowa bloku energetycznego w Płocku? Czy dotrzymany będzie wyznaczony wcześniej termin – koniec 2017 r.? – Teren budowy został przekazany wykonawcy w kwietniu br. i wówczas rozpoczęły się prace budowlane. Zakładamy, że pierwsze uruchomienie turbiny, tzw. First Fire nastąpi w 2017 r. - odpowiada Marcin Wasilewski, Dyrektor Biura Energetyki w PKN ORLEN. – Planujemy, aby blok został przekazany do użytku na przełomie 2017 i 2018 r. Z ciekawostek dodam, że pod koniec lipca w berlińskiej fabryce Siemensa został przeprowadzony z pozytywnym wynikiem ostatni test osiowania wirnika turbiny gazowej dla CCGT Płock. Same testy wyważania wirnika polegały na zmierzeniu poziomu wibracji wirnika turbiny gazowej w przedziale prędkości obrotowej 800-3000 obr/min.

Testy turbiny dla CCGT Płock wypadły bardzo dobrze - spełnione zostały wszystkie standardy oraz wymagania techniczne. „Serce płockiej elektrociepłowni” nie tylko przygotowano w terminie, ale przeszło ono wszystkie próby i testy wzorowo osiągając wyniki lepsze od wymagań stawianych takim urządzeniom. Ważąca blisko 400 ton turbina zostanie przetransportowana w całości do płockiego zakładu produkcyjnego drogą morska i rzeczną. Obecnie zapakowana czeka na wysyłkę. Na barce trafi do Płocka Wisłą, z przystankiem w Gdańsku. Na placu budowy dołączy do turbiny parowej oraz wspólnego generatora. Te trzy urządzenia tworzą tzw. power train. W Płocku układ będzie jednowałowy wraz ze sprzęgłem. Moc tego układu to 596 MWe w pracy kondensacyjnej. Takie zdolności produkcyjne pozwoliłyby na pokrycie zapotrzebowania na prąd dwóch miast wielkości Warszawy. Turbina będzie spalała gaz w temperaturze ponad 1500 stopni, przy bardzo niskich emisjach do otoczenia. Płocki blok gazowo-parowy PKN ORLEN oparty o technologię H będzie pierwszym tego typu obiektem w Europie Centralnej, z wyłączeniem rynku niemieckiego. Jest to obecnie najwyższa i najbardziej sprawna technologii dostępna na świecie. Jedocześnie jest w pełni sprawdzoną, która przez ostatnie kilka lat udowodniła swoją niezawodność. Po Włocławku, gdzie realizowany jest blok o mocy 463 MWe, będzie to druga tego typu inwestycja PKN ORLEN  w Polsce – tłumaczy Marcin Wasilewski.

Jak podkreśla dyrektor, wspomniana inwestycja ma bardzo istotne znaczenie dla PKN Orlen: – Grupa ORLEN jest już teraz znaczącym producentem energii elektrycznej i cieplnej, którą wykorzystuje w dużej części na własne potrzeby. Konsekwentnie realizujemy też cele strategiczne, które zakładają modernizację istniejących aktywów oraz budowę nowych mocy energetycznych. Nasze inwestycje są spójne z koncepcją zintegrowanego obszaru Downstream, gdzie efektywna energetyka wspiera doskonałość operacyjną petrochemii i rafinerii – podkreśla przedstawiciel PKN. 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ