Program inwestycyjny GAZ-SYSTEM S.A. 2009-2015
Ponad 1200 kilometrów nowych gazociągów, 2 tłocznie gazu oraz 41 stacji gazowych to bilans sześcioletniego programu inwestycyjnego zrealizowanego przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Wybudowana infrastruktura wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju, elastyczność przesyłu gazu i otwiera nowe możliwości rozwoju rynku gazu.
Wartość programu inwestycyjnego związanego z rozbudową gazowego systemu przesyłowego wyniosła ponad 3,8 mld złotych, z czego ok. 1,2 mld złotych stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
W ramach podsumowania programu inwestycyjnego w dniu 5 października 2015 r. odbyło się otwarcie jednego z kluczowych gazociągów przesyłowych relacji Rembelszczyzna – Gustorzyn. W uroczystości wziął udział Pan Janusz Piechociński – Wicepremier i Minister Gospodarki.
Gazociąg relacji Rembelszczyzna - Gustorzyn o średnicy 700 mm i długości 176 km zlokalizowany jest na obszarze województwa mazowieckiego (15 gmin) i województwa kujawsko-pomorskiego (6 gmin). Wartość wydatków związanych z realizacją tej inwestycji wynosiła ok. 584 mln złotych z czego ok. 174 mln złotych stanowiło dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).
Dzięki ukończeniu inwestycji możliwe będzie zwiększenie ilości przesyłanego gazu do północno-wschodniej Polski. Nowy gazociąg umożliwi również zmianę systemu zasilania centralnej Polski poprzez odwrócenie kierunku strumieni przesyłanego gazu. Nowy gazociąg będzie także wspomagać pracę istniejących już gazociągów wysokiego ciśnienia.
Nowa infrastruktura
Najważniejsze z wybudowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. gazociągów powstały w północno-zachodniej, zachodniej i środkowej Polsce. Są to połączenia relacji: Świnoujście–Szczecin, Szczecin–Gdańsk, Włocławek–Gdynia, Szczecin–Lwówek, Gustorzyn–Odolanów, Rembelszczyzna–Gustorzyn, Taczalin–Radakowice–Gałów, Jeleniów–Dziwiszów, Lasów–Jeleniów i Gałów–Kiełczów.
Ważne znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski mają również rozbudowane połączenia międzysystemowe z Niemcami w Lasowie i wybudowane w 2011 roku połączenie z Czechami w Cieszynie. GAZ-SYSTEM S.A. od 2010 roku pełni także funkcję niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Kluczowe znaczenie dla rozwoju rynku gazu ma usługa wirtualnego i fizycznego rewersu na gazociągu jamalskim, dzięki której można przez ten punkt importować do Polski z kierunku Niemiec 5,5 mld m3 gazu na zasadach ciągłych oraz 2,7 mld m3 na zasadach przerywanych. W 2012 r. uruchomiono także pierwszy historyczny transport gazu polskim systemem przesyłowym w kierunku Ukrainy.
Źródło,fot.: Gaz System