Morscy górnicy w poszukiwaniu ropy
Sekcje i marsze
Otwór dzieli się na sekcje – każda z nich wiercona jest inną średnicą świdra. Wiercenie danej sekcji to zapuszczenie do otworu świdra, wiercenie i wyciągnięcie świdra na powierzchnię. Taki cykl nazywa się marszem. Marszowanie powtarza się aż do osiągnięcia żądanej głębokości sekcji. Następny etap to zapuszczenie do otworu rur okładzinowych o odpowiednio dobranej długości, średnicy i wytrzymałości. Sekcję rur cementuje się dla ich uszczelnienia zaczynem cementowym ze specjalnymi dodatkami. Po związaniu cementu wierci się następną sekcję mniejszą średnicą świdra, aż do osiągnięcia głębokości końcowej. Na Bałtyku wiercimy sekcje otworu o średnicach 26”, 17 ½” 12 ¼”, 8 ½”, a niekiedy też 6”.
Wszystko pod kontrolą
Skąd wiadomo, czy wiercenie przebiega zgodnie z projektem, skoro świder znajduje się ponad dwa kilometry pod platformą, a czasem jeszcze kilkaset metrów w bok od niej? Na urządzeniu wiertniczym znajduje się wiele czujników, wskaźników i monitorów do kontroli parametrów wiercenia i systemów wiertniczych. Mierzy się i rejestruje dziesiątki danych, np. głębokość otworu, położenie świdra, prędkość mechaniczną wiercenia, ciężar na haku Top Drive’u, nacisk na świder, obroty przewodu, moment obrotowy, ciśnienie tłoczenia płuczki, skoki pompy płuczkowej, objętość płuczki w poszczególnych zbiornikach, wypływ z otworu, ciężar właściwy i temperaturę płuczki wiertniczej oraz wiele innych parametrów.
Płuczka
Podstawowym zadaniem płuczki, płynu krążącego w otworze wiertniczym, jest utrzymanie stabilności ścian otworu, które mogą się obsypywać albo zaciskać – płuczka zapewnia przeciwciśnienie na ściany otworu. Inne zadania płuczki to wynoszenie urobku na powierzchnię oraz chłodzenie narzędzia wiercącego. LOTOS Petrobaltic z reguły nie kupuje gotowej płuczki, ale przygotowuje ją z komponentów na platformie. Do bardziej skomplikowanych otworów stosuje gotowe projekty płuczki uznanych firm światowych, dostosowane do warunków złożowych i geologicznych oraz pracującego na platformie obiegu płuczkowego, czyli systemu krążenia płuczki w otworze. Płuczka, która wynosi urobek, jest oczyszczana na specjalnych sitach i wirówkach, a następnie wraca do otworu.