Partner serwisu
12 lutego 2016

Puławy w trosce o bezpieczeństwo energetyczne

Kategoria: Z życia branży

Grupa Azoty PUŁAWY to firma oparta na wartościach, w której odpowiedzialność za wpływ na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę łączy się z celami biznesowymi. W dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego puławskim Azotom, Elektrownia Puławy podejmuje działania na rzecz ograniczenia zjawiska ubóstwa energetycznego na terenie powiatu puławskiego.

Puławy w trosce o bezpieczeństwo energetyczne

Elektrownia Puławy – aktywna społecznie

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, w domach 187 rodzin z powiatu puławskiego zaświeciły nowe, energooszczędne żarówki LED, dzięki temu, na rachunkach za energię mogą zaoszczędzić nawet do 400 zł rocznie. „Rodzina Światłoczuła” to akcja Elektrowni Puławy, skierowana do najbardziej potrzebujących rodzin, zagrożonych ubóstwem energetycznym. Do akcji przyłączyły się wszystkie ośrodki pomocy społecznej z powiatu puławskiego, które zidentyfikowały rodziny i dokonały analizy ich potrzeb oświetleniowych oraz hurtownia elektryczna Elmax, która zrezygnowała ze swojej marży i zajęła się dystrybucją żarówek.

„Rodzina Światłoczuła” to akcja wymiany oświetlenia na energooszczędne w gospodarstwach domowych najbardziej zagrożonych ubóstwem energetycznym. Ceny energii w Polsce, już dziś należą do najwyższych w Europie i będą rosły. To zjawisko niewątpliwie spowoduje konsekwencje społeczne. Najbardziej wrażliwe na wzrost cen energii będą gospodarstwa najbardziej liczne, w szczególności rodziny wielodzietne. Ubóstwo energetyczne to poważny, narastający problem w Polsce, wynikający z wysokich kosztów energii, niskiej efektywności energetycznej domu, a także niskiego dochodu gospodarstwa domowego.

W trosce o efektywność energetyczną

Elektrownia Puławy już dziś podejmuje pierwsze kroki, aby zapobiegać zjawisku ubóstwa energetycznego w swoim otoczeniu. Przekazała 1744 żarówki i 100 lampek biurkowych dla 187 rodzin z powiatu puławskiego. W domu jednorodzinnym przeciętnie używa się co najmniej 5 żarówek dziennie. Te żarówki świecą ok. 6-8 godz. Przeciętnie koszt energii elektrycznej dla gospodarstw domowych to ok. 60 groszy za kWh (kilowatogodzinę). 1 kWh = 1000 W zużytych w ciągu godziny. Przy założeniu, że używamy żarówek o najmniejszej mocy 25 W i wymienimy je na LED 3 W, oszczędność w skali roku na 5 żarówkach to ok. 200 zł. Im większej mocy żarówki wymienimy na LED tym oszczędności będą większe.

Ubóstwo energetyczne to w Polsce nowe pojęcie, niezdefiniowane. Według brytyjskiej definicji w sytuacji ubóstwa energetycznego znajduje się gospodarstwo domowe, które na utrzymanie dostatecznego poziomu zapotrzebowania energetycznego musi przeznaczyć więcej niż 10% swojego dochodu.

 

Źródło,fot.: Grupa Azoty

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ