Partner serwisu
15 lutego 2016

Budżet 2016 szansą dla polskiego rolnictwa

Kategoria: Nawozy

Rada Ministrów przedstawiając projekt budżetu na 2016 r. wyasygnowała na rolnictwo środki w wysokości prawie 54 mld złotych. Chodzi o zapewnienie producentom rolnym możliwości dalszego rozwoju gospodarstw, w oparciu o środki krajowe i unijne.

Budżet 2016 szansą dla polskiego rolnictwa

Dobry okres dla polskiego rolnictwa

Zdaniem rządzących wielkość wydatków budżetowych przeznaczonych dla tego sektora gospodarki ma pozwolić na realizację zadań przyjętych przez Ministerstwo Rolnictwa, a mających wzmocnić potencjał krajowej produkcji rolnej. W budżecie na tzw. rezerwy celowe przewidziano ok. 8,5 mld złotych, na dotację dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zarezerwowano kwotę ponad 18 mld złotych. Dodatkowym źródłem finansowania produkcji rolnej i projektów w tym obszarze są środki z Unii Europejskiej, których wielkość szacuje się obecnie na poziomie 27 mld złotych.

Przeznaczenie środków budżetowych

Przyjęte rozwiązania budżetowe mają pozwolić na rozwój wsi, stąd aż 72% wyasygnowanej kwoty ma zostać wydatkowane na projekty w tym zakresie, czyli również działalność Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest to istotne w kontekście zmian we Wspólnej Polityce Rolnej i konieczności zwiększenia absorpcji środków unijnych przez rodzimych producentów rolnych do 2020 r.

Dużym wsparciem dla rolników będą z pewnością dopłaty do paliwa rolniczego, gdzie Ministerstwo Rolnictwa zadecydowało o zwiększeniu kwoty przeznaczonej na ten cel o 60 mln złotych w stosunku do 2015 r. W kontekście wzrostu eksportu polskiej żywności na rynki zagraniczne cieszy z pewnością zwiększenie środków na działalność inspektoratów zajmujących się jakością produkowanej żywności. Jednym z elementów, na którym zwracamy uwagę na blogu jest kwestia wsparcia obszaru doradztwa i szkolnictwa w obszarze produkcji rolnej. Również tutaj Ministerstwo Rolnictwa przewidziało wzrost dofinansowania o 2,2% w stosunku do 2015 r.

Jakie zmiany czekają polskich rolników?

Z perspektywy branży nawozowo-chemicznej, która przygląda się zmianom na polskiej wsi, na szczególną uwagę zasługują cele, jakie w najbliższych latach stoją przed rodzimymi producentami rolnymi. Obecny budżet rolny ma służyć przede wszystkim wyrównaniu warunków konkurencji pomiędzy rolnictwem w krajach tzw. „starej” Unii Europejskiej a Polską. Ponadto Ministerstwo Rolnictwa zamierza działać na rzecz stabilizacji na rynkach rolnych. W efekcie tych działań ma być nie tylko poprawa sytuacji finansowej gospodarstw, ale również wzrost dochodów producentów rolnych.

 

Źródło,fot.: Grupa Azoty, http://blog.pulawy.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ