Krzysztof Romaniuk: W 2016 rynek rósł
„Chińskie wzrosty” – tak niezależny ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak, prowadzący debatę o przemyśle rafineryjnym podczas Sympozjum Naukowo-Technicznego CHEMIA 2017 w Płocku, podsumował wypowiedź Krzysztofa Romaniuka, dyrektora ds. analiz rynku paliw z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, o wynikach konsumpcji paliw w 2016.
– Rok 2016 był nietypowy. Szacunki oficjalnego wzrostu popytu są dwucyfrowe, jednak nie mamy wątpliwości, że cały rynek nie rósł aż tak bardzo, choć niewątpliwie wzrosty były. A przyczyn tego wzrostu jest wiele, m.in. to, że przybyło samochodów, ceny paliw były w pierwszej połowie roku dobre, mieliśmy 500+, wielu Polaków spędziło wakacje w kraju, gospodarka wciąż się rozwijała – wyliczał Krzysztof Romaniuk.
– W organizacji szacujemy tzw. konsumpcję oficjalną, czyli to, co oficjalnie na rynku paliw udaje się zrealizować, i tutaj wyniki są bardzo optymistyczne. Jeśli chodzi o pierwsze szacunki dotyczące całego roku dla trzech głównych paliw silnikowych (benzyna, ON, LPG), to odnotowaliśmy około 11% wzrostu w stosunku do roku poprzedniego – dodał.
– Popyt na ON wzrósł o ok. 14%, benzyna – 11-12% a LPG – 7%. Wynika to między innymi z faktu wprowadzenia przepisów, które ograniczyły w znacznym stopniu szarą i czarną strefę. Warto zaznaczyć, że wzrost konsumpcji benzyny na poziomie 12% jest wynikiem znaczącym i wiąże się z trendem odchodzenia od samochodów z silnikami DIESLA na korzyść benzynowych – podsumował Krzysztof Romaniuk.