Partner serwisu
12 maja 2017

Cleanroom - jak projektować pomieszczenia czyste?

Kategoria: Z życia branży

Zawrotna prędkość zmian współczesnego świata, rozwój nauk ścisłych i postęp w badaniach nad produkcją innowacyjnych leków nieodłącznie związane są z koniecznością projektowania pomieszczeń spełniających szereg specyficznych wytycznych architektonicznych, procesowych oraz związanych z parametrami środowiska, pozwalających na utrzymanie w nich jałowych warunków, określanych jako obszary sterylne.

Cleanroom - jak projektować pomieszczenia czyste?

W odpowiedzi na wyszukane oczekiwania Klientów z całego świata, a także na rosnące zapotrzebowanie na sterylne pomieszczenia, inżynierowie FLUOR realizują szereg projektów w branży farmaceutycznej (tzw. life science), wzmacniając pozycję firmy jako lidera wśród biur projektowych.

Kompleksowe usługi projektowania, wykonawstwa oraz walidacji linii technologicznych oraz zakładów farmaceutycznych dostarczane przez FLUOR, wiążą się z posiadaniem specjalistycznej wiedzy z zakresu cleanroomów (pomieszczeń czystych), które stały się wymogiem koniecznym, wywołanym rozwojem innowacyjnych technologii wymagających sterylnych warunków produkcji.

 

Czym wyróżnia się pomieszczenie czyste?

Zasadniczo pomieszczenie takie składa się z dwóch kluczowych części: wydzielonej przestrzeni, odizolowanej od środowiska zewnętrznego oraz jednostki klimatyzacyjnej dostarczającej do pomieszczenia powietrze o wymaganej czystości i odpowiednich parametrach. Inżynierowie FLUOR w wykonywanych projektach cleanroomów uwzględniają specyficzne wymagania, jednocześnie pamiętając, że obszar taki powinien być użytkowany w sposób minimalizujący wprowadzanie, generowanie oraz gromadzenie zanieczyszczeń pyłowych.

                           

                                                     Rysunek 1. Laboratorium w technologii cleanroom

Oczekiwaną czystość powietrza tłoczonego do sterylnych pomieszczeń uzyskuje się poprzez wykorzystanie kilkustopniowej filtracji, najczęsciej w ostatniej fazie, przy pomocy wysokosprawnych filtrów HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air Filter), czy też  filtrów ULPA (ang. Ultra Low Penetration Air Filter). Proponuje się stosowanie materiałów odpornych nie tylko na produkty procesu, ale także na środki czyszczące. Ponadto materiały te muszą zapewnić łatwość utrzymania powierzchni w czystości.

W zależności od typu przeprowadzanego procesu wewnątrz pomieszczenia czystego, wymagania dotyczące jakości i parametrów powietrza różnią się, co pozwoliło na sklasyfikowanie rodzajów pomieszczeń czystych. Rozróżnia się cztery główne strefy czystości: klasy A, B, C oraz D. Kryterium klasyfikacji stref czystości jest maksymalna dopuszczalna liczba ziaren równych lub większych 0.5 µm oraz 5.0 µm znajdujących się w 1 m3 powietrza. I tak, dla najczystszych klas A i B kryterium to wynosi 3 500 ziaren o średnicy zastępczej 0.5 µm oraz 1 ziarno o średnicy zastępczej 1 µm. Z kolei dla klasy D ilość ziaren o średnicach odpowiednio 0.5 µm i 1 µm nie może przekroczyć wartości 3 500 000 oraz 20 000 sztuk.

FLUOR projektując klasyczne pomieszczenie typu cleanroom stosuje się do kilku fundamentalnych zasad. Pierwsza z nich mówi o maksymalnym ograniczeniu powierzchni pomieszczenia czystego. W tym celu rozbudowuje się pomieszczenia sąsiadujące z cleanroomem, z których dokonuje się obsługi pomieszczenia głównego poprzez śluzy podawcze lub dygestoria z rękawami.

                             

                                                                   Rysunek 2. Autoklaw

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ